Reklama

Reklama

Spotkania z żubrami, niedźwiedziami czy watahami wilków. To nieodłączny element pracy straży granicznej w Bieszczadach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

Spotkania z dzikimi zwierzętami to nieodłączny element pracy straży granicznej w Bieszczadach. Funkcjonariusze ochraniają jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem ukształtowania odcinków granicy państwowej, będący jednocześnie perłą polskiej przyrody.

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 kilometrów. Z Ukrainą o długości – 239 kilometrów oraz ze Słowacją – 134 kilometrów. Funkcjonariusze realizują swoje zadania pieszo, konno, motocyklami, quadami, samochodami terenowymi, a także śmigłowcami. Niezależne od formy patrolu na wyposażeniu posiadają między innymi noktowizory oraz kamery termowizyjne.

Specyfika pracy w Bieszczadach daje jednak możliwość codziennego obcowania z wyjątkową przyrodą. Podczas służby mundurowi oko w oko spotykają się z mieszkańcami tutejszych lasów: wężami, jeleniami, łosiami, żubrami, niedźwiedziami oraz watahami wilków. „Podczas bezpośredniego spotkania funkcjonariusze zawsze ustępują im miejsca. W końcu zwierzaki są u siebie” – zauważa ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy BiOSG.

[Best_Wordpress_Gallery id="879" gal_title="Służba graniczna „oko w oko” z naturą"] Często dochodzi do sytuacji, kiedy dzika zwierzyna jest zupełnie nieświadoma prowadzonej obserwacji i obecności bieszczadzkich pograniczników. „Toczy normalne życie, pokazując swoje usposobienie i zwyczaje” – mówią mundurowi. Zdarzyło się również, że okazałe osobniki zaglądały z zainteresowaniem niemalże wprost w obiektywy kamer wykorzystywanych w służbie przez straż graniczną.

Zdjęcie główne: BiOSG

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE