reklama

Spektakl "Idziemy z kolędą" w Olszanicy. Na scenie nie zabrakło świetnej gry aktorskiej i dobrego repertuaru muzycznego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności„Idziemy z kolędą”. Pod takim tytułem odbył się czwartkowy spektakl zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic. W sali miejscowego domu ludowego zgromadziło się ponad 120 mieszkańców, którzy owacją na stojąco pogratulowali „aktorom” występu.
reklama

Mimo że od świąt Bożego Narodzenia minęły już trzy dni, to dzięki członkom Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic, mieszkańcom oraz uczniom, zgromadzona w sali domu ludowego w Olszanicy publiczność mogła ponownie poczuć świąteczny klimat. Na scenie odbył się spektakl pod tytułem „Idziemy z kolędą”, w którym zaprezentowano tradycję kolędowania z Herodem.

Wydarzenie rozpoczęło się od słów wstępu Doroty Głazowskiej-Krzywdzik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic, która przypomniała czym było kolędowanie i dlaczego jest ono takie ważne. Ponadto wspomniała o tym z jakiego powodu każdy gospodarz pragnął w czasie świąt Bożego Narodzenia przyjmować kolędników. Bowiem była to przede wszystkim dobra wróżba na cały rok i ogromna radość, gdyż życzenia, które wypowiadano miały się spełnić.

reklama

Scenariusz inscenizacji, która została wystawiona przed zgromadzoną publicznością wzorowany był na tekście przekazanym przez Jana Basistę,  mieszkańca Ujeznej, kolędnika sprzed  I wojny światowej i takiej właśnie grupy kolędniczej, a spisanego w latach 70 dla Zespołu Pieśni w Ujeznej.

reklama

Dziś ten scenariusz był zmodyfikowany. My jako Stowarzyszenie dodaliśmy też wiele elementów od siebie. W naszym przedstawieniu staraliśmy się zrealizować wszystkie elementy dawnej tradycji kolędowania. Warto zauważyć, że wystąpiły wszystkie pokolenia, młodsi, starsi i seniorzy. Były babcie z wnukami i taki był też zamysł, żeby przekazać tym najmłodszym zapał do dalszego budowania tradycji

- mówiła Dorota Głazowska-Krzywdzik.

Aby czwartkowe przedstawienie wyszło jak najlepiej, grupa rozpoczęła przygotowania już w połowie listopada. Oprócz doskonale przygotowanego scenariusza, znakomitej gry aktorskiej, a także dobrze wykonanego reperturatu muzycznego, występujący mieli stroje oddające swoim wyglądem tamte czasy. Kulminacją całego wydarzenia była owacja na stojąco.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama