Reklama

Reklama

Ścieżka na wieżę widokową na Jeleniowatym, w Bieszczadach z przystosowaniem dla niepełnosprawnych turystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Ścieżka na wieżę widokową na Jeleniowatym, w Bieszczadach z przystosowaniem dla niepełnosprawnych turystów - Zdjęcie główne

Wieża widokowa na Jeleniowatym | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W Czarnej odbyła się debata przedstawicieli wielu środowisk na temat przystosowania atrakcji turystycznych w Bieszczadach dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym stworzono projekt zatytułowany „Zobacz Bieszczady – ścieżka turystyczna z audio deskrypcją”. Stanisław Kruczek zauważa, że takie działania pozwolą odkryć piękno tych terenów osobom, które być może nigdy nie miały takiej szansy.

Szlak z przystosowaniem dla niepełnosprawnych turystów

Ścieżka, która odpowiada na potrzeby turystów z niepełnosprawnością wzroku została zlokalizowana w okolicach Mucznego, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Trasa ma swój początek obok Centrum Promocji Leśnictwa, a jej dystans to 4,5 kilometra długości. W znacznej części będzie prowadziła po drodze terenowej, a jej przewyższenie wyniesie około 220 metrów w pionie. Szlak zatacza pętle - kończy i zaczyna się w tym samym miejscu - i wiedzie przez pasmo Jeleniowate, na szczycie którego mieści się najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach licząca 34 metry.

Na trasie znajduje się kilka ciekawych punktów, ciekawostek przyrodniczych i historycznych. Dodatkową atrakcją jest to, że w Mucznem umiejscowiony jest pawilon wystawowy bieszczadzkiej fauny i flory, a także ogród sensoryczny. Na szlaku już znajdowała się spora część infrastruktury turystycznej, wykonanej przez Nadleśnictwo Stuposiany. Teraz atrakcyjność ścieżki została zwiększona o dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku 

– mówi Przemysław Barczentewicz, prezes Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Trasa w okolicach Mucznego została wyposażona w kilkanaście urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla niewidomych i niedowidzących za pomocą audiodeskrypcji. Znajdują się na niej specjalne nadajniki, które w połączeniu z dedykowaną do nich aplikacją zainstalowaną w telefonie osoby z niepełnosprawnością, nie tylko ją pokierują,  ale też przybliżą historię danego terenu, jego przyrodę i atuty. Z aplikacji mogą również korzystać osoby pełnosprawne. Ścieżka wyposażona jest również w wypukłe tablice informacyjne i mapki.

Nie jest to jedyna taka ścieżka

Trasa na Jeleniowate nie jest jedyną tego typu. W 2021 roku utworzono szlak w Beskidzie Niskim, który od samego początku spotykał się z pozytywnym przyjęciem ze strony środowisk osób z niepełnosprawnością. Mówiono wówczas, by tego typu idea była kontynuowana, a ponadto zwracano uwagę, by szlaki były dłuższe i bardziej wymagające. „Ścieżka w Bieszczadach jest odpowiedzią na te potrzeby” – mówi wicemarszałek Stanisław Kruczek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy