- W ostatnim czasie można było usłyszeć dźwięki, które przypominają odgłosy niedźwiedzia.
- Rykowisko to okres godowy, kiedy zaczyna się we wrześniu i trwa przeważnie do października. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych.
- Podczas okresu godowego samce niejako toczą ze sobą swego rodzaju dialog.
CZYTAJ TAKŻE: Poczet demonów, diabłów, duchów i zjaw bieszczadzkich
Czym jest rykowisko?
Rykowisko to okres godowy jelenia szlachetnego. Zaczyna się we wrześniu i, zależnie od warunków pogodowych, może trwać do października. W tym czasie samce jelenia, czyli byki walczą o samice. Knieja rozbrzmiewa echem ryków, stęknięć i łoskotem poroża uderzającego o konary drzew i krzewy oraz trzaskiem wieńców ścierających się byków.Samce stają się wówczas mniej czujne i łatwiej je wtedy podejść, ale nad bezpieczeństwem stada czuwają ostrożne i płochliwe łanie. W ciągu roku jelenie żyją w grupach podzielonych pod względem płci – samice z młodymi żerują osobno, zaś dorosłe samce tworzą odrębne grupy.
Rykowisko w bieszczadzkich lasach
Podczas rykowiska samce niejako toczą ze sobą dialog. Jelenie oceniają przeciwnika na podstawie siły głosu, zapachu i wyglądu. Inaczej brzmi młody byk, dopiero próbujący swoich sił, inaczej stary, odzywający się rzadko i niechętnie, zaś inaczej ryczy byk stadny ogłaszający swoje panowanie. Nawet, jeśli dojdzie do spotkania nie zawsze kończy się ono potyczką. Samce najpierw chodzą blisko siebie oceniając się wzrokiem. Często mniejszy poddaje się bez walki i odchodzi. Dopiero, kiedy obaj rywale są podobnej wielkości i wietrzą szanse na zwycięstwo rozpoczyna się gwałtowna walka. Splatają się porożem i przepychają, aż do zwycięstwa lub rezygnacji przeciwnika.Byk, który zdobył i zapanował nad chmarą łań musi nieustannie mieć się na baczności, ponieważ o samice rywalizuje wiele osobników. Podczas rykowiska zapładnia łanie ze swojego haremu, odstrasza rywali, toczy pojedynki i odpędza konkurentów. Wszystko to sprawia, że traci w tym czasie nawet 15 procent masy ciała.
Czy jest się czego bać? Najważniejsze jest to, by zwierzętom po prostu nie przeszkadzać. A najlepiej delektować się wspomnianymi dźwiękami, które zachwycają.
Autor: Kamil Mielnikiewicz
Ryk jeleni straszy turystów w Bieszczadach Ryk jeleni straszy turystów w Bieszczadach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.