Zabytkowy spichlerz w Myczkowcach
Kamienny spichlerz w Myczkowcach zbudowano najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku. Był jedynym obiektem ocalałym po spaleniu przez UPA dworu i obiektów gospodarczych w tym gorzelni. W 1997 roku chylącą się już ku upadkowi budowlę zniszczono, a przyczynił się do tego miejscowy proboszcz, który zrobił sobie z niej kopalnię budulca na kościelne ogrodzenie. Pozostałości po spichlerzu znajdują się przy stadionie w pobliżu zapory. To wielkie piwnice – kilkudziesięciometrowej długości hala z łukowym sklepieniem. Obecnie ruiny spichlerza porastają małe drzewka i krzaki.Historycy przypominają że pozostałości spichlerza są ważne w dziejach związanych z II wojną światową. Po spaleniu Myczkowiec piwnice były schronieniem dla mieszkańców, którzy przetrwali w nich zimę.
Plan na odrestaurowanie tego miejsca
Już od dłuższego czasu, zarówno mieszkańcy, jak i miłośnicy tych terenów apelowali o lepszą opiekę nad pozostałościami po zabytkowym miejscu. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, informował, że samorząd kilka lat temu podjął prace zabezpieczającą ruinę, a teraz podejmuje się działań prowadzących do przebudowania, rozbudowania i nadbudowania obiektu. Została już sporządzona dokumentacja techniczna, a projekt czeka na ostatnie zatwierdzenia. Według prognoz, inwestycja miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Warto również podkreślić, że honorowy patronat nad pracami przejęła Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.W piwnicach spichlerza w Myczkowcach powstać ma lokal gastronomiczny, z kolei w nadbudowanym drewnianym obiekcie znajdzie się miejsce na muzeum prezentujące miniatury nieistniejących już zabytków południowo-wschodniej Polski.
Turystycznie rozwijająca się miejscowość
Myczkowce to jedna z najstarszych osad w Bieszczadach (turystycznych, ponieważ geograficznie wieś przynależy do Gór Sanocko-Turczańskich) założona w 1376 roku. Myczkowce położone są u stóp Grodziska i Michałowca, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowieckiego. Dzięki dobremu dostępowi do wody, na przestrzeni lat powstały tutaj ośrodki wypoczynkowe, campingi czy domki letniskowe. Znajduje się tutaj również szeroko rozwinięta sieć szlaków spacerowych. Może przejść z tej miejscowości do Orelca, Olszanicy, Zwierzynia, Myczkowa czy w pasmo Żukowa.Oprócz walorów turystycznych Myczkowce mogą również wyróżnić się zabytkami. Zlokalizowana jest tu murowana grekokatolicka cerkiew zbudowana w latach 1910-1912 w ukraińskim stylu narodowym czy ruiny spichlerza, których historia może sięgać nawet XVIII wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.