- Temperatury powietrza w Bieszczadach są coraz niższe. Z tego względu rozpoczęły się migracje żubrów w doliny.
- Bieszczadzkie żubry, których jest ponad 700, należą do rasy białowiesko-kaukaskiej.
Rozpoczęły się migracje bieszczadzkich żubrów
Zwierzęta rozpoczynają okres przygotowywania do zimy. Z uwagi na niższe temperatury powietrza, żubry schodzą z wyższych partii Bieszczadów, gdzie przebywają latem, w doliny. Tam szukają ostoi, w których spędzą kilka miesięcy oraz żerują na skoszonych łąkach. Stada będę zimować między innymi w dolinie Sanu i w dolinie Kalniczki. Pojedyncze osobniki pojawiły się także na stokach góry Gruszka nad Leskiem.
CZYTAJ TAKŻE: Po raz kolejny w Łopience odbył się odpust
Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zwrócił uwagę, że aktualnie obserwowana jest grupa licząca 10-15 osobników, ale w ostatnich dniach zarejestrowano też ponad 40 żubrów na jednej z łąk nad Sanem.
Leśnicy dokarmiają w zimie żubry
W okresie zimowym, gdy śniegi uniemożliwiają żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu, dokarmiane są one przez leśników, którzy gromadzą wiele ton pasz – siana, marchwi, buraków czy kukurydzy.W Bieszczady żubry sprowadzono na początku lat 60. ubiegłego wieku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu oraz samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Według wiosennych szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ponad 700 żubrów.
Źródło: PAP
Autor: Kamil Mielnikiewicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.