reklama

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość w Ustrzykach Dolnych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Dziś obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Święto to jest symbolem dążenia Polski do wolności i samostanowienia, a także wyrazem pamięci o tych, którzy bronili polskiej państwowości. Z tej okazji w Ustrzykach Dolnych, podobnie, jak w innych bieszczadzkich miejscowościach zorganizowano szereg uroczystości.
reklama

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Ten dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Święto ustanowiono w 1919 roku, ale w świadomości Polaków rocznica istniała przez cały wiek XIX.

Uroczystości w Ustrzykach Dolnych

Obchody poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Ustrzykach Dolnych rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą. Następnie, po zakończonym nabożeństwie, uczestnicy wydarzenia przeszli do Ustrzyckiego Domu Kultury, gdzie odśpiewano hymn państwowy, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosili wszystkich do obejrzenia przygotowanego przez nich spektaklu.

Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości było przejście ulicami miasta w asyście Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI pod dyrekcją Grzegorza Maliwieckiego, na ustrzycki Rynek. Tam delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami.

Cieszmy się wspólnie z tego, co mamy. Cieszmy się z naszej państwowości i tego, że możemy obchodzić nasze święto narodowe. Spędzajmy je wspólnie bez dzielenia na lewych, prawych czy środkowych. Radujmy się, bo jesteśmy krajem wolnym i demokratycznym i takim chcielibyśmy zawsze pozostać

- powiedział Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

O Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w formie zamachu stanu – była to próbą ratowania dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, rozwiązania pewnych strukturalnych problemów państwa, które sprawiały, że w zasadzie nie było ono w stanie normalnie funkcjonować. Obowiązywała ona bardzo krótko, w zasadzie nigdy nie weszła w pełni w życie. Niestety ta próba modernizacji i ratowania państwa, przyspieszyła jego upadek. Doprowadziła do kolejnego rozbioru, potem do powstania kościuszkowskiego i wreszcie do upadku Rzeczypospolitej.

Dla współczesnego Polaka święto to może szkołą myślenia patriotycznego, myślenia o państwie jak o dobru wspólnym, które powinno być oparte na takim konstruowaniu umowy społecznej pomiędzy różnymi grupami, mającymi rozbieżne cele i interesy, aby całość mogła dobrze funkcjonować.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama