Reklama

Reklama

Remont Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku zakończony. Na początku października "społeczne" otwarcie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

Prace przy remoncie Bieszczadzkiego Domu Kultury dobiegły końca. Już 2 października nastąpi oficjalne otwarcie, a pięć dni później mieszkańcy i przebywający na tym terenie turyści będą mogli skorzystać z sali widowiskowo-kinowej. Działania przy modernizacji trwały niecały rok, a wartość całkowita wyniosła ponad 4 miliony złotych.

Budynek, w którym obecnie mieści się Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku, powstał początkiem lat 30-tych XX wieku. Początkowo stanowił siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zajmowało się działalnością kulturalną. Obiekt od lat wymagał modernizacji, z uwagi zarówno na stan techniczny, jaki i przestarzały sprzęt i wyposażenie. Remont sali widowiskowej rozpoczął się w październiku 2021 roku, a jego całkowita wartość to 4 674 954,05 złotych.

Długa droga do pozyskania środków

Droga do pozyskanych fundusz była długa, ponieważ projekt pod nazwą „Przebudowa sali widowiskowej na salę widowiskowo - kinową w Bieszczadzkim Domu Kultury” opracowany w grudniu 2009 roku, w lipcu 2017 umieszczony został na liście rezerwowej. Ostatecznie w 2021 roku udało się i przystąpiono do podpisania umowy o dofinansowanie.

W tym czasie wiele się zmieniło, zwłaszcza w kwestiach technicznych, między innymi systemów audiowizualnych, technologii sceny, oświetlenia czy systemów akustycznych. Projekt wymagał gruntownej analizy i aktualizacji, nad czym pracowała Agnieszka Nanaszko, dyrektor BDK-u we współpracy z Firmą Teatr oraz pracownikami Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Lesko

- wspomina Adam Snarski, burmistrz Leska.

Gruntowna modernizacja obiektu

W trakcie przebudowy sali widowiskowo-kinowej zmodernizowano między innymi scenę, widownię oraz przebudowano balkon. Dodatkowo na ścianach zamontowano specjalną okładzinę, która spełnia wymogi przeciwpożarowe oraz jest dostosowana akustycznie do pomieszczenia i zapewniając izolację akustyczną oraz dźwiękochłonną. Sala jest też w pełni przystosowana do wymogów osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz budynku wykonano pochylnię, a w sali kinowej wydzielono dwa miejsca na potrzeby osób poruszających się na wózkach. Dodatkowo zainstalowano transporter schodowy dla osób niepełnosprawnych.

W sali widowiskowo-kinowej znajdują się nowoczesne światła oświetlające scenę, wykonano wentylację oraz instalacje: teletechniczne, elektryczne, akustyczne i nagłośnieniowe. Zamontowano też fotele teatralne. Sala będzie klimatyzowana.

[Best_Wordpress_Gallery id="877" gal_title="BDK w Lesku po remoncie"]

Dzięki tym działaniom pracownicy BDK będą mogli pracować na nowoczesnych sprzętach nagłośnieniowych, oświetleniowych, multimedialnych oraz kinowych, które dają dużo więcej możliwości niż poprzednie. Będziemy mogli sprostać wymaganiom scenicznym różnych artystów, co pozwala na przygotowanie lepszej i urozmaiconej oferty wydarzeń kulturalnych. Natomiast o tym jakie korzyści dla widzów przyniesie ten remont, będzie się można przekonać osobiście już za kilka dni

- dodaje Agnieszka Nanaszko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury.

Społeczny charakter otwarcia

Uroczyste otwarcie sali widowisko-kinowej w Bieszczadzkim Domu Kultury zaplanowano na 2 października na godzinę 16:00. Będzie to wydarzenie skierowane przede wszystkim dla społeczności lokalnej, a honorowymi gośćmi będą właśnie mieszkańcy z terenu gminy Lesko. Burmistrz Adam Snarski podkreśla, że nie wyobraża sobie, by na otwarciu zabrakło właśnie mieszkańców. „Ta inwestycja od początku jest realizowana z myślą o nich i tak przygotowana, by zaspokoić ich potrzeby” – wyjaśnia włodarz.

Wiem, że wszyscy bardzo czekali na otwarcie i mam nadzieję, że nowoczesna sala kinowa przypadnie do gustu mieszkańcom naszej gminy i powiatu. Od października wrócą też zajęcia artystyczne a korytarze znów zapełnią się dziećmi i młodzieżą

- mówi Agnieszka Nanaszko.

Dotychczas Bieszczadzki Dom Kultury prowadził zajęcia dla około 130 dzieci i 30 osób dorosłych. Już w październiku wznowione zostają zajęcia – „Bieszczadzkich Żabek” oraz ogniska muzycznego, jak również zajęcia wokalno-instrumentalne oraz joga. Ale nie tylko, wracają zajęcia plastyczne, czy zumba fitness, ale też zumba kids.

Zdjęcie główne: Beata Czyżewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE