Data zakończenia prac i udostępnienia nowego obiektu turystycznego na Połoninie Wetlińskiej już od dawna budziła spore zainteresowanie. Dzisiaj, w najnowszym komunikacie dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podała dzień na który tak wiele osób czekało z niecierpliwością.
Po ponad dwóch latach dobiegają końca prace przy nowym obiekcie na Połoninie Wetlińskiej. Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego poinformowała, że pierwsi turyści będą mogli skorzystać z tego miejsca już 24 września, a więc w najbliższą sobotę.
Będzie można tam odpocząć, ogrzać się czy skorzystać z toalety. Ze względu na ubytek w roślinności związany z budową schronu, prosimy o poruszanie się po utwardzonych odcinkach dojściowych do budynku
- czytamy w komunikacie BdPN-u.
Aktualnie teren dookoła budynku podlega rekultywacji, w wielu miejscach przykryty jest matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. Od soboty będzie można skorzystać z tarasów widokowych wraz z ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu.
W najbliższym czasie będą trwały dalsze prace, które umożliwią pozostanie w schronie na noc w razie takiej potrzeby
- dodaje dyrekcja.
Co zobaczymy w nowym obiekcie?
Rozbiórka Chatki Puchatka i budowa nowego schronu rozpoczęła się w maju 2020 roku i od tego czasu popularny obiekt nie jest dostępny dla turystów. Chatka na Połoninie Wetlińskiej była najwyżej położonym obiektem w Bieszczadach Zachodnich, a jednocześnie na całym Podkarpaciu. Posiadała ona ponad 20 miejsc noclegowych w dwóch salach zbiorowych. Po przebudowie obiekt nadal w pierwszej kolejności będzie służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody. Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty czy obejrzeć materiały multimedialne o Bieszczadzkim Parku Narodowym. Ponadto, na górnej kondygnacji udostępniona zostanie z czasem tak zwana „podłoga” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim.Będzie to również punkt goprowców, którzy mają wydzielone dwa pomieszczenia – stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dla którego funkcjonowania park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.
Zdjęcie główne: From the Sky Robert Neumann