Poszukiwani Czerwoną Notą złapani
Od początku 2021 r. na granicy, na Podkarpaciu zatrzymano ponad 200 osób poszukiwanych przez polskie i międzynarodowe organy ścigania oraz 102 nielegalnych imigrantów. W dniach 8 i 9 lipca doszło do kolejnych zatrzymań. Tym razem Bieszczadzka SG zatrzymała dwie osoby poszukiwane przez Interpol i 9 nielegalnych imigrantów.8 lipca funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych przez Interpol międzynarodowym listem gończym. Oba zdarzenia miały miejsce na podkarpackich przejściach granicznych.
Pierwszy z nich, 52-letni obywatel Ukrainy próbował wjechać do Polski przez przejście graniczne w Korczowej. Podczas kontroli okazało się, że jest poszukiwany tzw. czerwoną notą od ponad roku. Grozi mu nawet 12 lat więzienia za przestępstwa korupcyjne na dużą skalę, których dokonał.
Kilka godzin później, tym razem na przejściu granicznym w Medyce doszło do kolejnego zatrzymania. Gdzie poszukiwany za przemyt narkotyków, 34-letni obywatel Mołdawii próbował wyjechać z Polski na Ukrainę. W Rosji w 2012 roku wydano za nim czerwoną notę Interpolu. Obywatelowi Mołdawii grozi pół roku więzienia.
Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani do czasu, aż o ich dalszym losie zadecyduje sąd.
W bieżącym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 200 osób poszukiwanych przez polskie i międzynarodowe organy ścigania.
Nielegalni Somalijczycy zatrzymani w Bieszczadach
Do zatrzymania dziewięciu mężczyzn (16 l. - 23 l.) doszło w miejscowości Bereżki w powiecie bieszczadzkim. Początkowo, patrol Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych, zaobserwował jedną podejrzanie zachowującą się osobę. Był to 29-letni obywatel Ukrainy, który nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Podczas przeszukania przez Straż Graniczną pobliskiego terenu, okazało się, że w pobliżu ukryło się siedmiu mężczyzn o ciemnej karnacji oraz jeden obywatel Ukrainy (23 l.)W trakcie wyjaśnień zatrzymani przyznali, że są obywatelami Somalii i pieszo przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski. Wcześniej, również nielegalnie przedostali się na Ukrainę z Turcji. Ich celem podróży miały być kraje Europu Zachodniej, gdzie chcieli się osiedlić.
Przeczytaj również: 36 adeptów w Bieszczadzkiej SG
Wszyscy cudzoziemcy otrzymali zarzuty nielegalnego przekroczenie granicy we współdziałaniu z innymi osobami. Dodatkowo, dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnej migracji. Poddali się oni dobrowolnie karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
W ramach umowy o readmisji wszyscy zatrzymani zostali przekazani stronie ukraińskiej. Jak informuje rzecznik BiOSG - w 2021 r. presja migracyjna utrzymuje się na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych.
Źródło: BiOSG
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.