Reklama

Reklama

Połączenia kolejowe do Zagórza muszą być dopłacane. Przyczyna? Nieplanowane objazdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Połączenia kolejowe do Zagórza muszą być dopłacane. Przyczyna? Nieplanowane objazdy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

PKP IC musi dopłacić SKPL

Połączenia z Krakowa do Zagórza i z powrotem są od samego początku dobrze oceniane przez podróżnych. Od grudnia 2020 roku zmienił się sposób współpracy PKP Intercity ze spółką SKPL. Prywatny przewoźnik dzierżawi składy spalinowe SN84 wraz z zapewnieniem ich utrzymania, w tym czyszczenia oraz wyposażenia w materiały eksploatacyjne. Jak infamuje portal „Rynek Kolejowy”, w biuletynie zamówień publicznych dość niespodziewanie pojawiła się informacja o podpisaniu w trybie bezprzetargowym kolejnej umowy z SKPL do grudnia 2021 roku, czyli na okres bieżącego rozkładu jazdy. Wartość kontraktu to 2 320 163,95 złotych netto. Jak się okazuje, powodem takich działań jest limit podpisanej w ubiegłym roku umowy, która wyczerpała się, a przewoźnik nie zna innego dostawcy, który mógłby dostarczyć tabor do dokończenia kursów.

Dlaczego warta prawie 10 milionów złotych umowa nie zapewniła realizacji połączeń? Głos w sprawie zabrała spółka PKP Intercity. Jak tłumaczy „wystąpiły niemożliwe do przewidzenia okoliczności, które spowodowały wcześniejsze wyczerpanie środków finansowych”. Zdaniem przewoźnika, w maju, czerwcu i lipcu nastąpiły nieplanowane zamknięcia tras przez Polskie Linie Kolejowe. Spowodowało to zwiększenie przejechanych kilometrów od pierwotnie zaplanowanych.

Do Krakowa dwa razy dziennie

Aktualnie przewoźnik kolejowe połączenia pomiędzy Zagórzem, a Krakowem Głównym i z powrotem, realizuje dwa razy dziennie. Pierwszy skład wyrusza o godzinie 4:52 i dojazd do stolicy Małopolski trwa prawie 4,5 godziny. Drugi z nich rozpoczyna trasę o 14:43, a kończy o 19:25 na głównym dworcu w Krakowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy