Na trasie z Krakowa do Zagórza kursują nowoczesne pociągi SD85, potocznie nazywane „Czerwonymi Strzałami”. Obsługują one połączenia na liniach niezelektryfikowanych, zastępując starsze składy, które przez dekady woziły pasażerów w kierunku Bieszczadów.
Charakterystyczne czerwone składy, noszące oznaczenie SD85, zastąpiły starsze pojazdy pochodzące z lat 70. ubiegłego stulecia, które wcześniej obsługiwały połączenia PKP Intercity na liniach niezelektryfikowanych”
– informuje PKP Intercity.
Pociągi kursują przez Gorlice Zagórzany, Jasło, Krosno, Sanok, aż do stacji docelowej w Zagórzu, skąd dalej możemy wyruszyć w kierunku Bieszczadów. Połączenia realizowane są w ramach pociągów IC Wetlina i IC Bieszczady, które zapewniają podróżnym dogodne godziny wyjazdu zarówno rano, jak i po południu.
Komfortowa podróż na południowo-wschodnich trasach
Dzięki nowoczesnym pociągom podróż na południowy wschód stała się wygodniejsza. Składy wyposażono w komfortowe fotele w 1. i 2. klasie, rozkładane stoliki, klimatyzację oraz przestrzenie dla większych grup i rowerzystów. Każdy pasażer ma dostęp do gniazdka do ładowania telefonu lub laptopa, co szczególnie doceniają podróżujący na dłuższych dystansach.
Fot. PKP Intercity (intercity.pl)
Nowe składy są także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co zwiększa dostępność transportu kolejowego dla szerszej grupy pasażerów.
Zmodernizowane składy z Holandii w służbie PKP Intercity
Choć pociągi SD85 nie są konstrukcjami najnowszej generacji, przeszły gruntowną modernizację. Jak wyjaśnia PKP Intercity, pociągi pochodzą z Holandii, zostały gruntownie odnowione i zmodernizowane przez ich właściciela – SKPL Cargo, który udostępnia je PKP Intercity. Dzięki intensywnie czerwonej barwie nadwozia, charakterystycznej dla tego modelu, są łatwo rozpoznawalne na trasie z Krakowa w kierunku Bieszczadów.PKP Intercity nie poprzestaje na wprowadzeniu „Czerwonych Strzał”. Obecnie trwa realizacja planu zakupu 35 pociągów hybrydowych, które będą mogły kursować zarówno po liniach zelektryfikowanych, jak i tych bez sieci trakcyjnej.
Umowa na ich wyprodukowanie przez polskiego producenta – Newag – została podpisana w połowie 2024 roku
– informuje przewoźnik.
Pociąg kursujący na trasie Kraków – Zagórz zapewnia dwa połączenia dziennie w obu kierunkach. Ze stacji Zagórz wyrusza o 05:03 oraz 15:07, docierając do Krakowa Głównego odpowiednio o 09:14 i 19:20. W drogę powrotną pociąg odjeżdża z Krakowa o 09:19 oraz 18:45, a do Zagórza przyjeżdża o 13:16 i 22:53. Regularność kursów pozwala podróżnym na wygodne planowanie zarówno porannych, jak i wieczornych podróży w Bieszczady oraz powrotów do Krakowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.