Po wyjątkowo zimnym i kapryśnym maju, który nie przypominał wiosny znanej z poprzednich lat, Polska wejdzie w czerwiec z wyraźnym ociepleniem. Nadciągająca zmiana pogody przynosi wyraźne oznaki nadchodzącego lata, a meteorolodzy nie mają wątpliwości – przed nami fala upałów. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ocieplenie zacznie być odczuwalne już w ostatni dzień maja. W sobotę, 31 maja, temperatury wzrosną, choć lokalnie należy spodziewać się jeszcze przelotnych opadów deszczu i burz. Mimo tego, termometry pokażą od 19–20°C na południowym wschodzie, przez około 23°C w centrum i na wybrzeżu, aż do 27°C na zachodzie kraju. Będzie to pierwszy wyraźny sygnał zbliżającej się zmiany.
Gorący początek czerwca – rekord blisko
Prawdziwe uderzenie ciepła nadejdzie w niedzielę, 1 czerwca, który jednocześnie będzie dniem drugiej tury wyborów prezydenckich. Według prognoz IMGW, to właśnie tego dnia po raz pierwszy w tym roku pojawi się możliwość wystąpienia upału – na zachodzie kraju, a zwłaszcza w województwie lubuskim, temperatura maksymalna może osiągnąć 29°C.Choć w wielu regionach Polski nadal spodziewane są przelotne opady i burze, to ogólny trend pogodowy jest jednoznaczny: będzie ciepło, a miejscami – gorąco. Tym samym pierwszy dzień czerwca zapisze się jako symboliczne otwarcie sezonu letniego.
Ciepło zagości na dłużej. Kulminacja w połowie czerwca
Synoptycy wskazują, że pierwszy tydzień czerwca nie przyniesie jeszcze fali upałów, ale utrzymujące się wysokie temperatury będą zapowiedzią tego, co nastąpi później. IMGW przewiduje, że najcieplejszym dniem w pierwszych dniach miesiąca może być czwartek – wtedy słupki rtęci osiągną najwyższe wartości w tygodniu.Prawdziwa fala upałów – z temperaturami przekraczającymi 30°C – ma pojawić się w drugiej połowie czerwca. Dotknie szczególnie centralną i południową część kraju, gdzie dni gorące mają się pojawiać seriami, a temperatury będą znacznie przekraczać normy dla tej pory roku. Prognozy wskazują, że to dopiero początek dłuższego okresu bardzo ciepłej pogody.
Lato 2025: powyżej normy i z ekstremami
Długoterminowe prognozy meteorologiczne zapowiadają, że lato 2025 będzie wyjątkowo ciepłe – z częstymi falami upałów i nocami tropikalnymi, które będą utrudniać odpoczynek i sen. Według specjalistów IMGW, mamy spodziewać się sezonu z temperaturami powyżej wieloletniej normy, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska.Towarzyszącym zjawiskiem będą gwałtowne burze – często lokalne, ale intensywne, z ryzykiem silnych porywów wiatru, opadów gradu i krótkotrwałych, ale bardzo obfitych ulew. Meteorolodzy apelują o ostrożność i regularne śledzenie komunikatów ostrzegawczych – zmienność warunków pogodowych może być bowiem duża i trudna do przewidzenia na poziomie lokalnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.