reklama

Pamięć o ofiarach tragedii. Uroczystości 80. rocznicy mordu na mieszkańcach Baligrodu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamięć o ofiarach tragedii. Uroczystości 80. rocznicy mordu na mieszkańcach Baligrodu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW tym roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń w Baligrodzie, gdzie 6 sierpnia 1944 roku Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała 42 mieszkańców. Dla uczczenia pamięci ofiar, tradycyjnie odbyły się uroczystości, które zgromadziły liczne grono uczestników. Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą polową mszą świętą, którą poprowadzili ksiądz kanonik Mirosław Augustyn i ksiądz Maciej Małek.
reklama

Tragiczne wydarzenia w Baligrodzie – rys historyczny

Masakra była częścią szeroko zakrojonej akcji UPA, mającej na celu eksterminację polskiej ludności zamieszkującej Małopolskę Wschodnią. W ramach tej kampanii, UPA przeprowadzała liczne ataki na polskie wsie i miasteczka, eliminując mieszkańców w sposób brutalny. W Baligrodzie, do zbrodni doszło w kontekście nasilających się napięć etnicznych i działań wojennych na froncie wschodnim II wojny światowej. Kilka dni przed masakrą, 30 lipca 1944 roku, banderowcy uprowadzili 11 Polaków ze Średniej Wsi, których później powiesili w okolicach Baligrodu. Ta zbrodnia wywołała panikę wśród polskich mieszkańców. Wielu z nich opuściło Baligród, szukając schronienia w pobliskim Lesku. Pozostali próbowali negocjować z lokalną społecznością ukraińską w nadziei na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Na krótko przed masakrą, 3 sierpnia, delegacja polskich mieszkańców została zapewniona przez dowódcę UPA, Wasyla Szyszkanyncia "Bira", że nic im nie grozi. Były to jednak fałszywe obietnice mające na celu uśpienie czujności Polaków.

reklama

Wczesnym rankiem 6 sierpnia 1944 roku, oddział UPA przybył do Baligrodu od strony Stężnicy i Huczwic. Sotnia "Burłaki" otoczyła polskich mieszkańców, którzy zgromadzili się w kościele. Upowcy wyselekcjonowali grupę mężczyzn, których zaprowadzili na miejsce egzekucji i rozstrzelali. W tym czasie inne grupy UPA, korzystając z listy proskrypcyjnej sporządzonej przez OUN, przeszukiwały domy, zabierając wybranych mężczyzn na egzekucję. Kilku z nich zabito na miejscu w domach. Wśród zamordowanych znalazł się między innymi sędzia, kapitan rezerwy artylerii Wojska Polskiego, dr Stefan Schlarp.

Podczas gdy egzekucje trwały, część mężczyzn pozostających w kościele została ocalona dzięki interwencji greckokatolickiego księdza Olenki, który wstawił się za nimi u dowódców UPA. Po otrzymaniu informacji o zbliżających się oddziałach partyzantów sowieckich, UPA przerwała masakrę i wycofała się ze wsi, zabierając ze sobą lekarstwa z miejscowej apteki.

reklama

Po masakrze, przerażeni Polacy, którzy przetrwali, uciekli do pobliskich lasów w obawie przed dalszymi atakami. Strach przed odwetem spowodował również, że wielu ukraińskich mieszkańców opuściło swoje domy. Kolejny atak UPA na Baligród miał miejsce dokładnie rok później, 1 sierpnia 1945 roku. Wówczas, ukraińscy napastnicy zaatakowali posterunek milicji, a następnie, po nieudanej próbie zdobycia go, spalili siedem domów w ramach odwetu.

Upamiętnienie ofiar

W 1984 roku w Baligrodzie wybudowano pomnik, na którym umieszczono tablicę z nazwiskami zamordowanych mieszkańców. Corocznie, w rocznicę mordu, odbywają się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział między innymi Robert Stępień, wójt gminy Baligród; nadkomisarz Paweł Rysz, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lesku; brygadier Robert Wojciechowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lesku; pułkownik Waldemar Ciszek, dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych; przedstawiciele Nadleśnictwa Lesko; podpułkownik Maciej Brzeziński, komendant placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Wetlinie; członkowie Stowarzyszenia Pionierów Ziemi Leskiej; Zbigniew Bończak, przewodniczący Rady Gminy Baligród; Anna Hydzik, dyrektor DPS w Baligrodzie wraz z pracownikami, przedstawiciele Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach oraz mieszkańcy gminy Baligród. Honorową wartę podczas wydarzenia pełnili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Baligrodzie.

reklama

Po mszy świętej, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na pomniku upamiętniającym wydarzenia sprzed 80 lat.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama