reklama
reklama

Oszuści grasują w Bieszczadach! Seniorzy na celowniku przestępców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Oszuści grasują w Bieszczadach! Seniorzy na celowniku przestępców - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW powiecie bieszczadzkim doszło do kolejnych prób oszustwa metodą „na wnuczka”. Przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców, podając się za członków ich rodzin. Na szczęście dzięki czujności, nikomu nie udało się paść ofiarą oszustwa. Komenda Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych apeluje o ostrożność i przestrzega przed tego typu działaniami, które wciąż są groźne, zwłaszcza dla starszych osób.
reklama

Mimo licznych ostrzeżeń, oszustwa metodą „na wnuczka” wciąż pozostają jednym z najczęściej stosowanych sposobów wyłudzania pieniędzy. W powiecie bieszczadzkim doszło ostatnio do kilku prób takich oszustw. Jak przekazuje portalowi wBieszczady.pl komisarz Aleksandra Wołoszyn- Kociuba, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych, na szczęście, dzięki ostrożności i rozwadze, nikomu nie udało się paść ofiarą oszustwa. Funkcjonariusze apelują jednak, aby wszyscy mieszkańcy – a zwłaszcza osoby starsze – zachowali czujność i zawsze dokładnie sprawdzali czy osoba dzwoniąca naprawdę jest członkiem rodziny.

reklama

Jak to działania?

Według znanego schematu, oszuści wybierają numery telefonów osób starszych, często korzystając z książek telefonicznych, w których typują imiona sugerujące zaawansowany wiek abonenta. Następnie dzwonią do wybranych osób, podając się za członka rodziny, który rzekomo potrzebuje pilnej pomocy finansowej.

Przestępcy posługują się różnymi „legendami”, które mają wzbudzić zaufanie u potencjalnych ofiar. Typowe scenariusze obejmują informowanie o poważnym wypadku samochodowym, który rzekomo miał miejsce i sugerowanie, że szybka pomoc finansowa może uchronić członka rodziny przed odpowiedzialnością prawną. Oszust często prosi o dyskrecję, sugerując, że sprawa jest delikatna i nie powinna być ujawniona innym członkom rodziny. Kluczowym elementem rozmowy jest manipulacja emocjami starszych osób, by skłonić je do szybkiego podjęcia decyzji o przekazaniu pieniędzy.

reklama

Metoda „na wnuczka” – główne cechy

  • Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.
  • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
  • W niektórych przypadkach sprawcy typując swoje potencjalne ofiary, ustawiają się bezpośrednio za ofiarą w kolejce w urzędach i udając interesantów, wychwytują potrzebne im dane osobowe.
  • Sprawcy wykorzystują wszelkiego rodzaju zabiegi socjotechniczne, które pomagają im zdobyć zaufanie swoich potencjalnych ofiar, aby następnie osiągnąć korzyści majątkowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Przykłady „legend” oszustów

  • „na wypadek” – oszust informuje, że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej.
  • „na zwrot długu znajomemu” – oszust informuje, że zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem tamtej osoby musi szybko zwrócić dług. Następnie po odbiór pieniędzy od oszukiwanej osoby przychodzi rzekomy znajomy, który potwierdza swoją ciężką sytuację finansową.
  • „na zakup nieruchomości lub ruchomości” – oszust informuje, że jest w trakcie dokonywania bardzo korzystnej transakcji np. u notariusza i pilnie potrzebuje brakującej kwoty na jej sfinalizowanie.
  • „na maklera, inwestycje giełdowe” – oszust mówi, że znajduje się w biurze maklerskim i pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycję giełdową, bo inaczej straci dużą sumę pieniędzy. Po odbiór gotówki wysyła kogoś podającego się za „maklera giełdowego”.
  • „na porwanie” – rolę oszustki pełni kobieta podająca się za córkę lub wnuczkę informując, że została porwana i musi zapłacić okup.
 

reklama

Jak uniknąć oszustwa?

Policja przypomina, że w sytuacji, gdy otrzymujemy telefon z prośbą o pilne wsparcie finansowe, należy zachować spokój i nie podejmować natychmiastowych działań. Jednym z najprostszych sposobów na zweryfikowanie czy rozmówca rzeczywiście jest naszym krewnym, jest zadzwonienie bezpośrednio do tej osoby lub innych członków rodziny. Warto także zawsze zgłaszać podejrzane telefony na policję, aby zapobiec kolejnym próbom wyłudzenia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama