Święto Trzech Króli, zwane też Objawieniem Pańskim, nieodłącznie wiąże się z orszakami, które 6 stycznia przechodzą przez ulice polskich miast i miasteczek. To dzień, kiedy wspomina się podróż Trzech Mędrców z Wschodu, którzy według Biblii przybyli do Betlejem, niosąc dary dla nowo narodzonego Jezusa Chrystusa. Tradycja barwnych korowodów kultywowana jest również w Polańczyku, malowniczo położonej miejscowości nad Jeziorem Solińskim.
Orszak Trzech Króli w Polańczyku
Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się tuż obok siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku. Stamtąd Trzej Mędrcy poruszający się na koniach, strażacy, mieszkańcy, a także kuracjusze wypoczywający w miejscowych uzdrowiskach przeszli przy dźwiękach kolęd i akompaniamencie Kapeli Siwy Jan, uroczystym pochodem do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Wcześniej uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, z czego każda przeszła za swoim królem. Orszak króla Kacpra – zwany też orszakiem europejskim – stworzyli mieszkańcy Wołkowyi, Górzanki, Bukowca, Zawozu, Terki, Rybnego oraz Werlasu.
Okrzyk króla Kacpra na ten rok brzmi „Pójdziemy młodzi, Jezus się rodzi”
– przypomniał Krzysztof Pecka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku.
W drugim orszaku, króla Melchiora (orszak azjatycki) przeszli mieszkańcy Polańczyka, Myczkowa, Berezki, Bereżnicy Wyżnej i Woli Matiaszowej, z kolei orszak króla Baltazara (orszak afrykański) został utworzony przez społeczność Soliny, Bóbrki oraz Myczkowiec.
Po zakończonym pochodzie, zgromadzeni udali się na nabożeństwo do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, a następnie do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, gdzie odbyły się jasełka bożonarodzeniowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.