reklama

Obchody 3-majowe w Ustrzykach Dolnych. Tak świętowali mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 3-majowe w Ustrzykach Dolnych. Tak świętowali mieszkańcy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
102
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPolacy obchodzą święto narodowe, które jest hołdem dla uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Tegoroczne obchody doniosłego wydarzenia odbyły się również w Ustrzykach Dolnych, gdzie miejscowa społeczność uczciła 233. rocznicę podpisania tej fundamentalnej dla państwa konstytucji.
reklama

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Ten dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą - po amerykańskiej - na świecie. Święto ustanowiono w 1919 roku, ale w świadomości Polaków rocznica istniała przez cały XIX wiek. Była to jedna z ostatnich prób ratowania naszego kraju przez czyhającymi na ten kraj zagrożeniami. Dobrze wiemy, jak się to skończyło. Na 123. lata Polska straciła niepodległość, ale sam dokument Konstytucji 3 Maja był natchnieniem dla wielu ruchów, żeby tę wolność odzyskać.

Uroczystości 3-majowe w Ustrzykach Dolnych

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, celebrowanej w intencji Ojczyzny przez księdza dziekana Romana Szczupaka, proboszcza parafii pw. Świętego Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych, księdza Jana Szeląga, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i księdza Jacka Dżonia, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

reklama

W wygłoszonym kazaniu, ksiądz Jan Szeląg nawiązał do ważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny, między innymi do 1655 roku i ocalenia Jasnej Góry, przypisywanemu cudownemu wstawiennictwu i orędownictwu Królowej Korony Polskiej, do 1656 roku, kiedy to Jan Kazimierz złożył śluby lwowskie przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, dokonując aktu zawierzenia, a jednocześnie zobowiązania wprowadzenia ładu społecznego, a także do roku 1956, kiedy kardynał Stefan Wyszyński zdecydowanie sprzeciwił się wobec reżimu komunistycznego.

Za tymi datami szła konkretna postawa jednocząca naród, dająca poczucie bezpieczeństwa, że nie pozostajemy sami, ale pod przemożnym wstawiennictwem Tej, której zostaliśmy oddani. Tej, która kształtuje w umysłach, sercach i sumieniach Polaków przeświadczenie o suwerennym i tożsamym narodzie, i poszanowaniu każdego człowieka

reklama

– mówił ksiądz Jan Szeląg. (źródło: parafianmpustrzyki.pl)

W nabożeństwie wzięły udział liczne poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji z tereny gminy, a także delegacje oraz mieszkańcy Ustrzyk Dolnych i okolic.

„Siła w narodzie jest wtedy, kiedy jest zgoda”

Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy przeszli do pobliskiego Ustrzyckiego Domu Kultury, gdzie kontynuowano uroczystości. Część artystyczną rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego i przemówienia Michała Wnuka, burmistrza elekta Ustrzyk Dolnych.

reklama

Łączy nas dzisiaj wspaniałe święto państwowe. Konstytucja to akt najwyższy naszego kraju, ponieważ zapisane są tam wszelkie nasze prawa i dobrze by było, żeby faktycznie ta Konstytucja była szanowana. Siła w narodzie jest, wtedy, kiedy jest zgoda. Jeśli będziemy tą zgodę budować od najmniejszych naszych Ojczyzn poprzez cały kraj, to mamy szansę stanąć naprzeciw wszelkim zagrożeniom współczesnego świata. Starajmy się budować tą zgodę na co dzień, chociażby w takich spotkaniach, jak to dzisiejsze wspólne świętowanie

– powiedział burmistrz elekt Michał Wnuk.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili także utalentowani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych, którzy zaprezentowali nie tylko zdolności aktorskie, ale również wokalne i taneczne. Widownia z ogromnym podziwem spoglądała na to co dzieje się na scenie, a najlepszą recenzją były gromkie brawa.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Po tej części 3-majowych uroczystości w Ustrzykach Dolnych, zgromadzenie przeszli główną ulicą miasta w patriotycznym pochodzie w kierunku Rynku. Tam delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów oraz znicze, upamiętniając ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie historyczne. Wszystko to odbyło się w uroczystej oprawie muzycznej z udziałem pocztów sztandarowych.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama