Autorem publikacji „Bieszczadzka Niepodległość. Zapomniana wojna polsko-ukraińska w Bieszczadach w latach 1918-1919” jest Andrzej Artur Olejko, historyk, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalizujący się w historii wojskowości, problematyce lotniczej i okresie Wielkiej Wojny w Karpatach. Członek Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz przewodniczący Rady Naukowej Muzeum 303.
Wielu odwiedzających Bieszczady czy okolice nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, jak zacięte walki toczono na tych ziemiach od jesieni 1914 roku do maja 1915 roku i w kolejnych latach. Zgłębiając się w historię, warto zwrócić również uwagę na publikację pt. „Śladami Wielkiej Wojny (1914-1918) w Bieszczadach i okolicy” autorstwa Andrzeja Olejko i Stanisława Orłowskiego – przewodnika górskiego beskidzkiego i terenowego, pilota wycieczek, przewodnika turystyki górskiej i pieszej PTTK oraz przewodnika Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Magurskiego Parku Narodowego. Honorowy Prezes senior SPT „Karpaty” w Sanoku czy autor kilkunastu przewodników turystycznych po Bieszczadach.
Warto dać się skusić na leśne wędrówki szlakiem Wielkiej Wojny, jak i wędrując zatrzymać się przy symbolicznych mogiłach oraz odnalezionych nekropoliach z lat 1914 i 1915 oraz zapalić znicz, bądź leśnym zwyczajem złożyć tam gałązkę jedliny… za dusze poległych, zamarzniętych i zmarłych tu żołnierzy Wielkiej Wojny carskiej, austro-węgierskiej i niemieckiej armii
- zwracają uwagę autorzy publikacji.
Trzecią pozycją wartą zapoznania jest najnowsza książka Krystyny Chowaniec, prezes AK Sanok, pt. „Trasa kurierska ZWZ-AK kryptonim Las”. Książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich zawiera wspomnienia tych, którzy byli kurierami na trasie kuriersko-przerzutowej „Las” w Bieszczadach. Są to między innymi relacje Stefana Grzyba, Kazimierza Sołtysika czy Arnolda Andrunika. Ich opowieści są opisem autentycznych przeżyć, emocji, które towarzyszyły podczas przeprowadzani na Węgry. Wiele z nich zawiera cenne materiały fotograficzne, pamiątki, dokumenty, jakie udało się pozyskać do Bohaterów tychże wspomnień. Druga część to z kolei biogramy ludzi trasy kurierskiej „Las”, wśród których są między innymi Helena Żurowska, Aleksander Rybicki czy Wanda Wiktor.
Jest to zapewne niezwykle ciekawa i bardzo potrzebna publikacja, której celem jest popularyzacja wiedzy o przebiegu trasy kurierskiej o kryptonimie „Las” prowadzącej z Sanoka na Węgry, o ludziach oraz o miejscach związanych z tą trasą. Tym cenniejsza jest to książka, bo kanwą do jej powstania były rozmowy ze świadkami, którzy mieli siłę i odwagę, aby angażować się w organizację łączności Polskiego Państwa Podziemnego z władzami polskimi na uchodźstwie
- czytamy na portalu edytorial.com
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.