- Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski.
- Dodatkową atrakcją tego miejsca będzie Centrum Kultury Foresterium, które w nowoczesny sposób przedstawi historię klasztoru.
- Nowo powstały obiekt ma być jednym z punktów na mapie turystycznej osób odwiedzających Bieszczady.
Ruiny klasztoru na wzgórzu Mariemont
Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu każdego roku przyciąga rzeszę turystów z całej Polski. Jak wskazuje wielu przewodników, są to liczby oscylujące blisko 20-40 tysięcy osób. Co wyznacza popularność tego miejsca? Ruiny klasztoru to bez wątpienia perełka wśród atrakcji po drodze w Bieszczady. Malowniczo położone ruiny na zagórskim Marymoncie to pozostałości po jednym z nielicznych warownych klasztorów w Polsce.Wybudowany z kamieni i cegieł na początku XVIII wieku Klasztor Karmelitów Bosych składał się z całego kompleksu. Był to kościół, klasztor, szpital dla weteranów i budynki gospodarcze. Z trzech stron otacza go rzeka Osława co sprzyjało warownemu charakterowi budowli.
[Best_Wordpress_Gallery id="422" gal_title="Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych"]
CZYTAJ TAKŻE: Bieszczady Edwarda Marszałka. Sprawdź nowy cykl
Czas świetności klasztoru trwał od 1730 do 1772 roku. 29 listopada został podczas oblężenia ostrzelany z armat i zniszczony przez wojska rosyjskie. Po próbie odbudowania go przez zakonników, w 1882 roku klasztor dotknęła kolejna tragedia – pożar, który zniszczył zabudowania. Po drugiej wojnie światowej podjęto kolejną próbę odbudowy jednak niezgoda na linii państwo – kościół nie pozwoliła ukończyć prac. W późniejszych latach zdołano odbudować dwie baszty i oczyścić teren wokół ruin. Powstała również wieża o wysokości 22 metrów, z której rozciąga się piękny widok na rzekę Osławę i miasteczko.
Nowoczesne centrum kultury tuż obok ruin klasztoru
Po ponad dwóch latach budowy oficjalnie otwarto Centrum Kultury Foresterium. Będzie to obiekt całosezonowy. Znajduje się w nim między innymi, sala wirtualnej rzeczywistości, sala projekcyjno-filmowa, ekspozycyjno-konferencyjna czy sala mnicha odtworzona na wzór XVIII-wiecznej celi. W budynku wykorzystano również nowoczesne techniki multimedialne. Wszyscy odwiedzający to miejsce, będą mogli zobaczyć wyświetlane historyczne obrazy znanych mistrzów, w których część postaci porusza się. Nie lada atrakcyjną jest też stanowisko wirtualnej rzeczywistości, dzięki której każdy będzie się mógł przenieść w czasie do momentu, w którym funkcjonował klasztor. Na parterze dla turystów czeka restauracja, która będzie również pomieszczeniem do promocji produktów regionalnych.[Best_Wordpress_Gallery id="424" gal_title="Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu"] Centrum Kultury Foresterium na pewno przyczyni się do tego, że będą przyjeżdżały tu pielgrzymki czy wycieczki z całej Polski. W planach jest również organizacja wydarzeń kulturowych.
Autor: Kamil Mielnikiewicz, Saga
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.