reklama
reklama

Niespodziewane odkrycie pasjonatów historii w Zubeńsku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii

Niespodziewane odkrycie pasjonatów historii w Zubeńsku - Zdjęcie główne

Niespodziewane odkrycie pasjonatów historii w Zubeńsku | foto Facebook/Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTakiego znaleziska nikt się nie spodziewał. Podczas prac w Lubieńsku pasjonaci historii, którzy pomagają w pracach aerologicznych, natrafili na cenny eksponat cerkiewny.
reklama

Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii ogłosili fascynujące odkrycie, które miało miejsce podczas prac związanych z odhumusowaniem muru okalającego cerkwisko w Zubeńsku. Okazało się, że na terenach dawnej cerkwi natrafiono na głowicę z drzewca cerkiewnej chorągwi, co budzi ogromne zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i miłośników historii.

Głowica po zabiegach konserwacyjnych znajdzie swoje miejsce na ekspozycji w Komańczy

– zapewniają pasjonaci bieszczadzkiej historii.

Przypomnijmy, na początku sierpnia rozpoczęła się piąta edycja badań archeologicznych, których celem jest weryfikacja istnienia mogił i cmentarzy z okresu I wojny światowej. Projekt ten realizowany jest przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem, które w ramach swoich działań podjęło się oczyszczenia murów okalających zubeńskie cerkwisko oraz fundamentów cerkwi i dzwonnicy. Celem kilkutygodniowych prac jest nie tylko udokumentowanie znalezisk, ale również zachowanie pamięci o historycznych wydarzeniach, które miały miejsce w tym regionie. Dzięki udostępnieniu stanowisk badawczych, Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii zachęcają wszystkich pasjonatów do odwiedzenia ich i zapoznania się z postępami prac. Zespół archeologów oraz wolontariuszy jest otwarty na rozmowy i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzanych badań.

Odnalezienie głowicy z drzewca cerkiewnej chorągwi to nie tylko emblematyczny symbol, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia lokalnej historii, ale także dowód na to, jak wiele jeszcze tajemnic skrywa się na bieszczadzkich ziemiach. Archeologiczne eksploracje w Zubeńsku są kolejnym krokiem w odkrywaniu bogatej i złożonej historii tego regionu, który, mimo upływu lat, nadal fascynuje swoim dziedzictwem. Jak można przeczytać w opicie na stronach internetowych gminy Komańcza, W Zubeńsku istniała drewniana filialna cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła wzniesiona w roku 1789. Wiadomo, że była ona odnawiana i ponownie konsekrowana w 1879 r. Została zniszczona w wyniku działań wojennych w 1944 r. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie kute krzyże cerkiewne oraz zniszczony w znacznym stopniu przycerkiewny cmentarz.

Przez teren dawnej wsi przebiega dziś turystyczny szlak niebieski (graniczny), na trasie, którego można zobaczyć transzeje okopów oraz skorodowany sprzęt wojskowy. Są one świadectwem toczonych w tym rejonie krwawych walk pomiędzy armią radziecką a oddziałami niemieckimi w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Zubeńsko nie jest obecnie zamieszkałe. Stanowi jednak wspaniałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe. Jest symbolem historii ludzi tam kiedyś żyjących i miejsca, które nigdy się już nie podniosło z pożogi wojennej i po wojnie się nie odrodziło.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama