Według informacji podanych przez Bieszczadzki Park Narodowy, prędkość wiatru w górach osiąga nawet 100 km/h. Na niżej położonych terenach, takich jak miejscowości bieszczadzkie, wiatr jest mniej intensywny, ale wciąż wyraźnie odczuwalny. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podają, że w dolinach podmuchy osiągają od 35 do 85 km/h, co również stanowi zagrożenie. Warto zauważyć, że zmieniająca się pogoda nie sprzyja stabilności na szlakach. Jeszcze dzień wcześniej Bieszczady pokrywał niwielki śnieg, lecz aktualne opady deszczu spowodowały, że biała warstwa ustąpiła miejsca mokrej nawierzchni. Niskie temperatury dodatkowo zwiększają ryzyko oblodzenia, zwłaszcza na wyżej położonych odcinkach.
Mgła i ograniczona widoczność
Kolejnym czynnikiem wpływającym na niebezpieczeństwo wędrówek górskich jest mgła, która znacząco ogranicza widoczność. Turyści, którzy mimo ostrzeżeń zdecydują się na wędrówkę, mogą napotkać trudności w orientacji na szlaku, co w połączeniu z silnym wiatrem i śliskim podłożem znacząco podnosi ryzyko wypadków.
Fot. Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)
Apel do turystów: zachowajcie rozsądek
Bieszczadzki Park Narodowy apeluje do turystów o rezygnację z planów wędrówek, szczególnie dzisiaj.
Ze względu na bardzo silny wiatr osiągający w porywach do 100 km/h, w dniu 20.11.2024 r. stanowczo odradzamy wyjścia w góry
– czytamy w oficjalnym komunikacie.
Warunki panujące obecnie w Bieszczadach wymagają odpowiedzialnego podejścia i dostosowania swoich planów do kaprysów pogody. Trzeba przypomnieć, że zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze niż realizacja turystycznych zamierzeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.