reklama

Nad Bieszczadami pojawił się śmigłowiec Black Hawk. Czego dotyczyły działania? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: K. Adamczyk - GOPR

Nad Bieszczadami pojawił się śmigłowiec Black Hawk. Czego dotyczyły działania? [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Nad Bieszczadami pojawił się śmigłowiec Black Hawk | foto K. Adamczyk - GOPR

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościNad Bieszczadami pojawił się policyjny śmigłowiec Black Hawk. Prowadzone przez kilka dni działania były szkoleniem dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, ABW oraz ratowników GOPR-u. Organizatorem działań był Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA.
reklama

W szkoleniu odbywającym się w Bieszczadach wzięli udział między innymi funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Wspólnie z przedstawicielami Policji, ABW i ratownikami GOPR-u doskonalili swoje umiejętności w zakresie technik linowych, kluczowych w pracy operacyjnej i ratowniczej.

Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w zakresie specjalistycznych technik linowych wykorzystywanych podczas działań ze śmigłowcem, między innymi desant - zjazd na linie osobistej, transport za pomocą liny ewakuacyjnej. Doskonalono także zjazdy na tzw. linie szybkiej

reklama

– przekazuje porucznik SG Piotr Zakielarz, oficer prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Techniki te, choć niezwykle wymagające, są nieodzowne w działaniach ratunkowych, takich jak akcje ewakuacyjne czy pomoc w sytuacjach kryzysowych. Funkcjonariusze musieli wykazać się nie tylko doskonałą kondycją fizyczną, ale też umiejętnością współpracy w ekstremalnych warunkach.

Specjalistyczne przygotowanie do rzeczywistych działań

Działania na wysokościach z wykorzystaniem śmigłowców należą do jednych z najbardziej wymagających zadań w służbie. Każdy element operacji – od precyzyjnego zgrania załogi po koordynację z operatorem pokładowym – decyduje o powodzeniu misji i bezpieczeństwie uczestników. Zdobyte umiejętności są szczególnie przydatne dla funkcjonariuszy WZD BiOSG, którzy biorą udział zarówno w działaniach bojowych, jak i akcjach ratowniczych.

reklama

Przykładem praktycznego zastosowania tych umiejętności było niedawne zaangażowanie operatorów pokładowych i śmigłowców Straży Granicznej na terenach dotkniętych powodzią. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas podobnych szkoleń możliwe było szybkie i skuteczne udzielenie pomocy w najbardziej zagrożonych miejscach.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama