Reklama

Na terenie gminy Ustrzyki Dolne wytyczono dwa nowe szlaki rowerowe. To kolejna oferta aktywnego spędzania czasu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na terenie gminy Ustrzyki Dolne wytyczono dwa nowe szlaki rowerowe. To kolejna oferta aktywnego spędzania czasu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Jesień to bardzo dobry czas na jazdę na rowerze. Wiedzą o tym samorządowcy z Ustrzyk Dolnych, którzy przygotowali folder mapy i specjalną stronę internetową, gdzie zaprezentowane są dwa szlaki turystyczne dostosowane do osób o różnych możliwościach fizycznych. Pierwszy z nich to trasa o długości 18 kilometrów, z kolei druga – na Kamiennej Laworcie – rekomendowana jest dla uprawiających jazdę wyczynową.

Aktywna gmina

Szlaki rowerowe to jeden z ważnych punktów turystycznych skierowany do osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. „Od lat dbamy o to, żeby nasza gmina była postrzegana, jako idealne miejsce do odpoczynku, zarówno biernego, jak i aktywnego” – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. Nowe ścieżki rowerowe są kolejną atrakcją na terenie gminy. Wcześniej powstał między innymi zielony labirynt, ścianka wspinaczkowa, siłownie na świeżym powietrzu, skate park czy pumptrack. „Teraz zrobiliśmy kolejny krok w stronę rozwoju turystyki aktywnej, czyli usystematyzowanie szlaków rowerowych, w postaci folderu, map i strony internetowej z wyznaczonymi ścieżkami i punktami do zwiedzania na tych szlakach” – kontynuuje burmistrz.

Nowe ścieżki rowerowe

Przygotowano dwa szlaki turystyczne dostosowane do osób o różnych możliwościach fizycznych. Pierwszy z nich rozpoczyna się w parku wiejskim w Ropience. Stamtąd kierujemy się do miejscowości Stańkowa, gdzie przy świetlicy wiejskiej znajduje się miejsce na odpoczynek. Po odpoczynku wracamy ponownie na drogę w kierunku Zawadki. Przy zabytkowym cmentarzu w Zawadce zlokalizowano kolejne miejsce postojowe. Z Zawadki ruszamy w kierunku Ropienki. Tam obok budynku szkoły podstawowej skręcamy w prawo i drogą powiatową wracamy do parku wiejskiego przy kościele pw. św. Barbary w Ropience.

Poruszając się na trasie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Trasa jest dostępna cały rok, ale należy uwzględnić warunki pogodowe. Podążając tym szlakiem możemy również zobaczyć pomnik upamiętniający pomordowanych przez UPA w Ropience, krzyż kopalniany w Ropience, kapliczkę przydrożną w Stańkowej, kościół filialny w Stańkowej, miejsce podworskie Stańkowa, kościół pw. Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rozpuciu, cmentarz w Zawadce, kapliczkę przydrożną w Zawadce, kaplicę grobową Wierzbickich w Ropience oraz zabytkową kopalnię ropy naftowej w Ropience.

Drugi szlak rekomendowany jest osobom uprawiającym jazdę wyczynową. Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie rozpoczyna bieg przy skrzyżowaniu ulicy Zielonej z ulicą Nadgórną w Ustrzykach Dolnych. Dalej kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku górnej stacji narciarskiej na Kamiennej Laworcie. Z miejsca widokowego przy stacji narciarskiej podążamy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Kamiennej Laworty, skąd kierujemy się w stronę Źródeł Strwiąża. Z miejsca postojowego przy Źródłach Strwiąża podążamy szlakiem niebieskim do ulicy Strwiążyk, a następnie ulicą Łukasiewicza i ulicą Gąbrowicza wracamy do ulicy Nadgórnej skąd wyruszaliśmy. Trasa ze względu na ukształtowanie terenu dostępna jest od późnej wiosny do jesieni. Możemy na niej zobaczyć: Krzyż Nad Urwiskiem, miejsce po dworze Nanowskiwch, miejsce widokowe z górnej części stacji narciarskiej Laworta Ski, szczyt Kamiennej Laworty, Źródło Strwiąża, dawną cerkiew greckokatolicka na Strwiążyku, kościół pw. św. Józefa Robotnika.

W ramach projektu złożonego przez Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury wykonano 10 tysięcy sztuk folderów informacyjnych, 10 tysięcy sztuk map poglądowych oraz podstronę internetową: www.bike.ustrzyki-dolne.pl. Gmina Ustrzyki Dolne otrzymała na ten cel środki zewnętrzne w wysokości 19 681,00 zł, przy wkładzie własnym jedynie 0,50 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE