reklama

Miniony rok w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Jaki ruch odnotowano na granicy w Krościenku?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Miniony rok w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Jaki ruch odnotowano na granicy w Krościenku? - Zdjęcie główne

Przejście graniczne w Krościenku | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościMiniony rok w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej związany był głównie z naborem do służby, rosnącym ruchem granicznym osób i środków transportu, tymczasowymi kontrolami na granicy ze Słowacją, zatrzymywaniem poszukiwanych osób oraz ujawnianiem nielegalnych przedmiotów i fałszywych dokumentów. Jak sytuacja wyglądała na przejściu granicznym w Krościenku, w powiecie bieszczadzkim?
reklama

Na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odprawili łącznie prawie 12 milionów podróżnych, co stanowi największą liczbę w kraju. Ruch graniczny na wjazd i wyjazd z Polski był na zbliżonym poziomie i wynosił po około 5,9 miliona. Ponad 90 procent podróżnych stanowili obywatele Ukrainy.

Ruch graniczny w Krościenku i na innych przejściach

Na przejściu granicznym w Krościenku, w powiecie bieszczadzkim odprawiono w 2023 roku 680 tysięcy osób, z kolei największy ruch odnotowano w Medyce (około 4,6 miliona osób), Korczowej (około 3,2 miliona osób) oraz Budomierzu (około 1,2 miliona osób).

W 2023 roku bieszczadzcy strażnicy graniczni odprawili łącznie ponad 2,25 miliona środków transportu. Ze względu na specyfikę i połącznie z autostradą najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej – około 848 tysięcy. W Medyce było to 793 tysiące, w Budomierzu 327 tysięcy, a w Krościenku 216 tysięcy Nowym elementem był punkt odpraw samochodów ciężarowych bez ładunku uruchomiony w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Odprawiono tam ponad 52 tysiące ciężarówek

reklama

– przekazuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrola na granicy ze Słowacją i zatrzymanie w Radoszycach

Od początku października 2023 roku, w odpowiedzi na zwiększoną presję migracyjną z południa Europy, na granicy ze Słowacją przywrócono tymczasowe kontrole. Do końca roku strażnicy graniczni wspierani przez żołnierzy i policjantów skontrolowali na podkarpackim odcinku ponad 62 tysiące osób oraz 30 tysięcy pojazdów.

W wyniku tych działań między innymi zawrócono na terytorium Słowacji (z uwagi na brak wymaganej wizy lub dokumentu pobytowego) 29 cudzoziemców pochodzących z Syrii, Pakistanu, Turcji oraz Iraku

– dodaje rzecznik.

reklama

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Jedno z zatrzymań przez pograniczników miało miejsce w Radoszycach, w gminie Komańcza. Do kontroli na wjazd do Polski zgłosił się 51-letni obywatel Mołdawii. W trakcie sprawdzania dokumentów przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania przez władze Słowacji. Cudzoziemiec, prowadząc działalność związaną ze sprzedażą między innymi telefonów komórkowych, miał dopuścił się szeregu oszustw podatkowych na ogromną skalę, między innymi poprzez próbę wyłudzenia zwrotu podatku.

reklama

Fałszywe dokumenty na granicy

W 2023 roku podkarpaccy strażnicy graniczni ujawnili w wyniku kontroli granicznej oraz działań realizowanych wewnątrz kraju blisko 6,9 tysiąca fałszywych dokumentów. Stanowi to 9-krotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. W większości były to fałszywe prawa jazdy, karty pobytu oraz fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej.

Ujawnione nielegalne towary

W 2023 roku bieszczadzcy pogranicznicy ujawniali też nielegalne towary, których łączna wartość wyniosła ponad 56 milionów złotych. Były to przede wszystkim papierosy i tytoń, a także alkohol oraz różnego rodzaju narkotyki. Ponadto mundurowi odzyskali 101 pojazdów pochodzących z przestępstwa oraz ponad 800 części ze skradzionych aut.

Walka z przestępczością zorganizowaną

Porucznik Piotr Zakielarz poinformował również, że w 2023 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozpracowywali działalność 8 zorganizowanych grup przestępczych, w tym 7 międzynarodowych. W wyniku podjętych czynności służbowych 63 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych. Czyny przestępcze dotyczyły głównie działalności migracyjnej i akcyzowej. Realizowane czynności doprowadziły również do postawienia zarzutów za inne przestępstwa 61 osobom. W ramach działań, tylko w 2023 roku mundurowi zlikwidowali 5 nielegalnych fabryk papierosów oraz 1 fabrykę fałszywych dokumentów.

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Zatrzymania osób poszukiwanych

Każda osoba przekraczająca zewnętrzną granicę Unii Europejsiej jest poddawana odprawie granicznej. Poza sprawdzeniem tożsamości oraz autentyczności dokumentów SG sprawdza również dane podróżnych w krajowych oraz międzynarodowych bazach poszukiwawczych. Tylko w 2023 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali ponad 200 osób będących w zainteresowaniu krajowych i zagranicznych służb.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej rośnie w siłę

Bieszczadzki Oddział SG w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W 2023 roku wcielono 135 nowych strażników granicznych. To działania przygotowujące oddział pod względem kadrowym między innymi do uruchomienia nowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Tylko do zadań związanych z odprawą graniczną planowanych jest tam około 100 funkcjonariuszy.

źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama