Zespół Szkół Leśnych w Lesku to jedna z 11 placówek ponadpodstawowych w Polsce kształcąca przyszłych leśników i nie tylko. Od powstania tej placówki mija właśnie pięć dekad. W ostatnim czasie odbyła się sentymentalna podróż do tej szkoły sprzed lat, w której udział wzięli między innymi uczniowie, absolwenci i nauczyciele.
50 lat – tyle czasu minęło od powstania Technikum Leśnego w Lesku. Podczas uroczystości uczniowie i absolwenci mogli wrócić wspomnieniami do początków istnienia tej placówki. Było to święto w podniosłym i radosnym klimacie. „Ten wyjątkowy dla nas dzień, był zwieńczeniem pracy wszystkich tych osób, które przyczyniły się do rozwoju i podniesienia rangi naszej szkoły. Minione 50 lat to kontynuacja długiej, bo sięgającej końca XIX wieku, tradycji szkolnictwa leśnego na Podkarpaciu” – czytamy na stronie internetowej technikum.
Oficjalne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele, koncelebrowanej pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Adama Szala. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji jubileuszu na obelisku z figurą świętego Franciszka, patrona miłośników przyrody. Jako pierwsze głos zabrała dyrektor Jadwiga Szylak, po czym historię szkoły w skrócie zaprezentował Franciszek Maresz, wieloletni jej nauczyciel i dyrektor. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń dla zasłużonych nauczycieli. Dekoracji dokonała Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.
Warto podkreślić, że absolwentami technikum w Lesku są znani w całej Polsce leśnicy z Nadleśnictwa Baligród – Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina. W wydarzeniu wziął udział także Andrzej Franczyk, aktor Teatru Ludowego, który grał role między innymi w filmach „Chrzest”, „Lincz” czy „Ratownicy”. W swoim wystąpieniu wspomniał o swych nierozerwalnych związkach ze szkołą i wynikających z tego inspiracji zawodowych. Z kolei Szymon Wojtyszyn, absolwent z 2009 roku, pięciokrotny laureat nagród w konkursie Bajarze z Leśnej Polany, przypomniał o swoich gawędziarskich przygodach.
Uczestnicy otrzymali publikację monograficzną „Od pół wieku w Lesku”, autorstwa Wojciecha Kumali, jak również pamiątkowe odznaki i odznaki „Karpacka Brać Leśna” nawiązujące do istniejącego od 1933 roku stowarzyszenia absolwentów szkoły leśnej w Bolechowie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół sygnalistów myśliwskich „Tropem wilka”, działający przy szkole
- relacjonuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.
Zdjęcie główne: Technikum Leśne w Lesku