reklama

Matura to nie nasz wynalazek. Tak dawniej zdawano egzamin dojrzałości [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Matura to nie nasz wynalazek. Tak dawniej zdawano egzamin dojrzałości [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościMatura, z łaciny maturus, oznacza dojrzały. W Polsce nazywana jest egzaminem dojrzałości, a w rzeczywistości to egzamin końcowy dla absolwentów szkół średnich. Matura to nie jest nowy wynalazek. Pochodzi z pruskiego systemu edukacji, a wymyślił i wprowadził ją pruski minister w 1788 roku.
reklama

Matura to egzamin, który już od kilku stuleci służy ocenie wiedzy absolwentów szkół średniego szczebla. Pierwsi maturzyści zostali przeegzaminowani pod koniec XVIII wieku. Taka forma sprawdzania wiedzy to wytwór pruskiego systemu edukacji. Przetrwała do naszych czasów i ma się całkiem dobrze. Obecnie to egzamin, którego zdanie otwiera drogę do edukacji na poziomie wyższym.

W Polsce powojennej matura została zreformowana w 1932 roku, gdy nastąpiła tak zwana reforma jędrzejewiczowska, czyli zmiana polskiego systemu szkolnictwa, opracowana przez ministra Janusza Jędrzejewicza. Jej zasady obowiązywały do 1948 r. Wcześniej egzaminy były wzorowane na systemach panujących pod zaborami.

reklama

Egzamin otwierający drogę do elity państwa 

Egzamin kończący edukację na poziomie średnim wprowadził Karl Abraham von Zedlitz und Leipe  baron pruski, prezydent Rejencji Górnośląskiej, królewski minister stanu, minister sprawiedliwości, minister do spraw kościoła i szkół za rządów Fryderyka II Wielkiego. W 1788 roku opracował egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. Zdanie matury wprowadzało w krąg elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów albo pracy w pruskiej administracji.

W Polsce po reformie z 1932 roku do wybuchu II wojny światowej część pisemna egzaminu w gimnazjach klasycznych, które wówczas były średnim szczeblem kształcenia obejmowała język polski lub historię do wyboru; język łaciński lub grecki do wyboru; fizykę z chemią lub matematykę do wyboru.

reklama

Czas na część pisemną wynosił 300 minut, było kilka tematów do wyboru bądź ogólniejszy, wolny temat. Egzamin ustny składał się z obowiązkowej religii, łaciny, greki, kultury antycznej i fizyki z chemią. Po reformie w 1932 roku została wprowadzona także tak zwana mała matura, to świadectwo ukończenia czteroletniego gimnazjum lub egzamin zdawany po ukończeniu tej szkoły.

Współczesna matura nie tak wymagająca

Matura w 2024 składa się z części pisemnej i ustnej. Obowiązkowe pisemne przedmioty to język polski, matematyka i język obcy. Ustne to język polski i język obcy. To minimum, które trzeba przejść z wynikiem pozytywnym.

Matura pisemna rozpoczęła się 7 maja i potrwa do 24 maja 2024, a matury ustne od 11 do 25 maja. Wyniki matur 2024 ogłoszone zostaną 9 lipca 2024 r.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama