reklama
reklama

Znajduje w Bieszczadach dogodne warunki do rozwoju. Jest priorytetem dla Europy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marcin Scelina/Nadleśnictwo Baligród

Znajduje w Bieszczadach dogodne warunki do rozwoju. Jest priorytetem dla Europy - Zdjęcie główne

Nadobnica alpejska | foto Marcin Scelina/Nadleśnictwo Baligród

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNadobnica alpejska – chroniony chrząszcz o charakterystycznym wyglądzie – od lat znajduje w Bieszczadach i Beskidzie Niskim dogodne warunki do rozwoju. Jednak prowadzona w tych rejonach gospodarka leśna wymaga dostosowania do wymagań tego priorytetowego dla Europy gatunku. Właśnie dlatego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie powołano komisję, która ma opracować zasady umożliwiające zrównoważone działanie.
reklama

Nadobnica alpejska to chrząszcz należący do rodziny kózkowatych. Wyróżnia się efektownym ubarwieniem – jej ciało jest niebieskoszare, pokryte czarnymi plamami, a czułki zdobią charakterystyczne pierścienie. Owady te żywią się drewnem martwych i spróchniałych buków, jaworów oraz wiązów, przez co ich obecność w ekosystemie jest kluczowa dla procesu naturalnego rozkładu drewna. Lasy bukowe z dużym udziałem wiekowych drzew to ich podstawowe siedlisko. W Polsce nadobnica alpejska objęta jest ochroną ścisłą, a w Unii Europejskiej uznano ją za gatunek priorytetowy, wpisując do załącznika Dyrektywy Siedliskowej. W Karpatach występuje w kilkudziesięciu lokalizacjach, a jej populacja jest uzależniona od odpowiedniego zarządzania zasobami leśnymi.

Zespół ekspertów opracuje rekomendacje

Wraz ze zbliżającym się okresem wegetacyjnym i rójką nadobnicy alpejskiej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie podjęła działania mające na celu pogodzenie ochrony tego chrząszcza z prowadzoną gospodarką leśną. 1 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie specjalnie powołanej komisji, w której skład weszli naukowcy, entomolodzy oraz specjaliści związani z leśnictwem. Spotkanie odbyło się w formule online, a jego celem było rozpoczęcie prac nad strategią minimalizującą wpływ działań gospodarczych na populację nadobnicy alpejskiej.

reklama

Fot. Małgorzata Kaczorowska/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Komisja ma czas do końca maja na wypracowanie rekomendacji, które pomogą nadleśnictwom zrzeszonym w RDLP w Krośnie wdrożyć odpowiednie procedury. Ostateczne zalecenia mają uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i konieczność realizacji zadań związanych z gospodarką leśną.

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo