reklama
reklama

Lesko w literaturze. Wieczór wspomnień i słów z okazji 555-lecia miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Lesko w literaturze. Wieczór wspomnień i słów z okazji 555-lecia miasta [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
41
zdjęć

Wieczór wspomnień i słów z okazji 555-lecia miasta | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW ramach obchodów 555-lecia lokacji Leska odbył się wieczór literacki, podczas którego uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć teksty źródłowe, utwory poetyckie, fragmenty pamiętników i powieści – wszystkie odnoszące się do miasta i jego okolic.
reklama

Lesko, jedno z historycznych miast Podkarpacia, ma nie tylko bogatą przeszłość administracyjną i kulturową, ale także trwałe miejsce na mapie literackiej Polski. Podczas wieczoru zatytułowanego „Lesko w poezji i prozie”, zorganizowanego w Bieszczadzkim Domu Kultury, publiczność miała okazję odbyć podróż przez pięć wieków dziejów miasta – widzianych przez pryzmat słowa pisanego.

Zgromadzeni w sali Bieszczadzkiego Domu Kultury słuchacze wysłuchali tekstów dokumentalnych i literackich – od przywileju lokacyjnego po współczesne powieści – prezentowanych przez uczniów i nauczycieli trzech szkół średnich: Technikum Leśnego, Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych oraz Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia było Leskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych im. Piotra Kmity. Michał Michniewicz, prezes Stowarzyszenia podkreślił rolę młodzieży w budowaniu lokalnej tożsamości.

reklama

 

Chcieliśmy się z nimi podzielić przywiązaniem, jakie żywimy do naszego miasta, aby zawsze pamiętali, że tutaj pośród nas jest ich dom. Aby też ta więź – bez względu na to, czy stąd pochodzą, czy się tutaj uczą – była wzmocniona, nawet jeśli w przyszłości los rzuci ich gdzieś w świat, by – mówiąc Zbigniewem Herbertem – nieśli miasto w sobie po drogach wygnania

– mówił Michał Michniewicz.

Przywilej lokacyjny i literacki rodowód Leska

Wieczór rozpoczął się od przypomnienia treści przywileju lokacyjnego wystawionego 14 września 1477 roku przez braci Kmitów – Jana, Piotra, Stanisława i Andrzeja. Choć oryginał pierwszego aktu lokacyjnego nie przetrwał, zachowany dokument po raz pierwszy opublikowany został w 1988 roku przez historyka Adama Fastnachta. Odczytany przez jednego z uczniów dokument stał się symbolicznym początkiem prezentacji literackich odniesień do Leska w kolejnych epokach. Przywołano twórczość zarówno wybitnych autorów obecnych w historii polskiej literatury, jak i tych, którzy działali lokalnie – w bliskości miasta i jego kulturowego krajobrazu. Wybrzmiały teksty Aleksandra Fredry, Wincentego Pola, Januarego Poźniaka, Zygmunta Kaczkowskiego, Augusta Krasickiego, Mariana Barańskiego, Bolesława Baranieckiego, Tadeusza Różewicza, Janusza Gołdy, Zbigniewa Nienackiego i Remigiusza Mroza.

reklama

Utwory prezentowano w porządku chronologicznym – od dokumentów źródłowych i poezji romantycznej po teksty współczesne – co pozwoliło uczestnikom prześledzić, jak zmieniała się nie tylko literatura, ale też sposób postrzegania miasta na przestrzeni wieków.

Scena należała do mieszkańców

W realizację wydarzenia zaangażowanych było wiele osób i środowisk. Współautorkami scenariusza wieczoru były Aleksandra Otta i Karolina Maślak. Wsparcie organizacyjne i merytoryczne zapewnili nauczyciele i opiekunowie: Maria Romanek, Bożena Wyrozumska, Anna Baranowska, Henryk Wyszatycki, druh Waldemar Rajchel z 7 BDH im. Szarych Szeregów oraz Jolanta i Waldemar Kordyaczny, odpowiedzialni za piękną scenografię.

reklama

Uczniowie nie tylko prezentowali teksty, ale również prowadzili wydarzenie, co dodało mu wyjątkowego charakteru i było przykładem udanej współpracy międzypokoleniowej. Całości towarzyszyły utwory muzyczne silnie związane z Bieszczadami, takie jak „Bieszczadzkie Anioły” czy „Moje Bieszczady”, które wprowadziły słuchaczy w nastrój poetyckiej refleksji.

Lesko zapisane w kulturze

Wieczór literacki pokazał, że Lesko jest nie tylko miejscem o ciekawej historii, ale również przestrzenią twórczego dialogu między pokoleniami. Było to wydarzenie, które udowodniło, że lokalna tożsamość może być budowana nie tylko przez fakty historyczne, ale także przez kulturę i sztukę. Jak zaznaczył Michał Michniewicz, idea wydarzenia narodziła się z potrzeby podzielenia się z młodszym pokoleniem miłością do miasta.

Pomysł tego wydarzenia spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych. Z mojej strony wyszła idea, która następnie została oszlifowana i przyjęła ten dojrzały kształt

– podkreślił.

Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się stworzyć nie tylko artystyczne wydarzenie wysokiej próby, ale również ważny punkt obchodów jubileuszu miasta. Lesko – w dokumentach, poezji i prozie – wybrzmiało tego wieczoru jako przestrzeń kulturowo żywa, inspirująca i głęboko zakorzeniona w literackiej tradycji regionu.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo