reklama

Kolorowo i bez chemii, czyli jak zabarwić jajka na świąteczny stół

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Kolorowo i bez chemii, czyli jak zabarwić jajka na świąteczny stół - Zdjęcie główne

Kolorowo i bez chemii, czyli jak zabarwić jajka na świąteczny stół. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościMało kto jest w stanie wyobrazić sobie Wielkanoc bez pisanek. Przygotowywanie kolorowych jajek to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pierwszy etap ozdabiania to wykonanie kraszanek, czyli jajek o jednolitym kolorze. Podpowiadamy, jak uzyskać piękną barwę, nie stosując chemicznych barwników.
reklama

Składnik gwarantujący dany kolor należy gotować na wolnym ogniu około pół godziny, z dodatkiem dwóch łyżek octu. W zależności od tego ile jajek farbujemy, używamy 0, 5-1 litr wody - przekazuje portal Korso Kolbuszowskie.

Do ostudzonego wywaru ostrożnie wkładamy gorące, ugotowane na twardo jajka i zostawiamy je w barwniku na około pół godziny. Jeśli chcemy uzyskać ciemne kolory, np. granatowy za pomocą liści czerwonej kapusty, dobrze jest pozostawić jajko w wywarze nawet na całą noc. Jeśli zanurzymy na krótko jajka w wywarze np. z jagód, otrzymamy kolor szary.

Po wyjęciu kraszanki delikatnie ocieramy papierowym ręcznikiem i nacieramy olejem, który ochroni kolor i nabłyszczy skorupkę. Kraszankami możemy ozdobić świąteczny stół albo potraktować je jako bazę do wykonania pisanek.

reklama

Dla urozmaicenia można stworzyć jajka marmurkowe. Najprościej jest bardzo delikatnie ostukać jajko łyżeczką i wtedy zanurzyć je w barwniku. Można również zabarwione już jajko ostukać i zabarwić drugi raz, ale w innym wywarze. Na kraszankach można też wycinać przeróżne wzory za pomocą żyletki. Można zabarwiać jedno i to samo jajko w różnych wywarach i eksperymentować. 

  • Żółty
    Skórki z pomarańczy albo cytryny, zmielony kminek, jasne łupki z cebuli, kurkuma, curry 
  • Pomarańczowy
    Złociste łupki z cebuli, marchew lub dynia (starte na tarce) 
  • Różowy - czerwony
    Sok z buraka (jeśli sok mocno rozcieńczymy wodą, wyjdzie nam jasny różowy, jeśli długo pomoczymy w czystym soku, uzyskamy nawet kolor czerwony), żurawina, mrożone maliny, łupki z czerwonej cebuli
  • Niebieski
    Owoce tarniny, borówka amerykańska, liście czerwonej kapusty, wywar z chabrów 
  • Beżowy/brązowy
    Bardzo mocna kawa parzona 
  • Jasnozielony 
    Szpinak, trawa, pokrzywa, liście barwnika, młode żyto, kora brzozowa, wywar z jemioły
  • Prawie czarny 
    Szyszki olchy, łupiny orzecha włoskiego

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama