Reklama

Reklama

Kim był Tadeusz Góra? Jego wizerunek możemy zobaczyć na deskalu Arkadiusza Andrejkowa w Bezmiechowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

Przy drodze prowadzącej na szybowisko w Bezmiechowej Górnej znajduje się wyjątkowy deskal przedstawiający Tadeusza Górę, polskiego pilota szybowcowego. Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow.

Podczas wakacji 2020 roku, na jednej ze starych szop w Bezmiechowej Górnej powstał wyjątkowy portret przedstawiający Tadeusza Górę – polskiego szybownika, pilota dywizjonu 316, podpułkownika Wojska Polskiego, a od 2007 generała brygady w stanie spoczynku.

Rekord ustanowiony przez Górę

Tadeusz Góra urodził się 19 stycznia 1918 roku w Krakowie. Swoją przygodę z lataniem rozpoczął w Nowym Targu, gdzie po raz pierwszy znalazł się w powietrzu jako pasażer samolotu. Swoją wielką przygodę z szybownictwem rozpoczął w 1934 roku w Wilnie, a kontynuował ją dalej w Bezmiechowej. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości uzyskał podkategorię B i C. W 1936 roku z myślą o wstąpieniu do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa rozpoczął szkolenie samolotowe. Dwa lata później, Góra na szybowcu PWS-101 uzyskał najlepszy szybowcowy wyczyn roku 1938, choć panuje błędna opinia, że pobił rekord świata w długości przelotu szybowcowego. Nie jest to zgodne z prawdą. Rekord długości przelotu w tamtym czasie wynosił 652,256 kilometrów i został ustanowiony 27 maja 1937 przez Rosjanina Rostorgujewa.

Największy sukces odniósł jednak 18 maja 1938 roku, kiedy wystartował z Bezmiechowej szybowcem PWS-101 i pokonał dystans 577,8 kilometrów. Wylądował w miejscowości Soleczniki Małe, niedaleko Wilna. Za ten wyczyn, jako pierwszy pilot szybowcowy na świecie otrzymał medal Lilienthala, przyznany 8 stycznia 1939 przez Międzynarodowy Związek Lotniczy. Ponadto, Góra otrzymał tytuł honorowego obywatelstwa Leska.

Fot. Kamil Mielnikiewicz
Pilot zmarł 4 stycznia 2010 w Świdniku, gdzie pochowano go na cmentarzu komunalnym w Alei Zasłużonych.

Deskal na stodole w Bezmiechowej

Deskal prezentujący Tadeusza Górę trzymającego mapnik z planowaną trasą, tuż po ustanowieniu rekordu w długości przelotu, znajduje się na stodole w miejscowości Bezmiechowa Góra. Jest on zlokalizowany tuż przy drodze prowadzącej bezpośrednio na szybowisko. Jadąc od strony Leska skręcamy w lewo i po pokonaniu około 100 metrów ujrzymy po prawej stronie tą niesamowitą pracę. Na malowidle, Tadeusz Góra zachowuje bardzo poważną, a zarazem zamyśloną minę.

Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow, urodzony w Sanoku. Jego autorskim projektem był "Cichy Memoriał". Rozpoczął się on w 2017 roku, a inspiracją do niego były stare szopy i stodoły. Artysta wpadł na pomysł, aby zagospodarować przestrzeń na ich powierzchniach i dać im drugie życie. W ten oto sposób na deski starych budynków gospodarczych zostały przeniesione sceny ze starych fotografii, które często przedstawiały dawnych właścicieli danej szopy, czy stodoły. Z uwagi na to, że murale malowane są na desce to zaczęto nazywać je deskalami. Dorobek artystyczny Arkadiusza Andrejkowa prezentowany jest nie tylko na wystawach w Polsce ale również za granicą.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy