reklama

"Karpackim Szlakiem Wielkiej Wojny". W Komańczy odbyła się rekonstrukcja bitwy stoczonej w Bieszczadach w 1915 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności
reklama

Setki, a nawet tysiące osób odwiedziło w niedzielę Komańczę, gdzie miała miejsce rekonstrukcja bitwy historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 roku. Na wszystkich zgromadzonych czekało mnóstwo atrakcji, a podczas samej inscenizacji zastosowano środki pirotechniczne, które dodały wydarzeniu jeszcze bardziej realnego efektu.

Msza, przemówienia, koncert

Wydarzenia odbywające się w minioną niedzielę, 12 czerwca, rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Komańczy. Następnie na placu Letnisko odbyło się oficjalne powitanie przybyłych gości i uczestników widowiska przez Krystynę Galik-Harhaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy oraz Romana Bzdyka, wójta gminy Komancza. Głos zabrali również przybyli goście, w tym Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie oraz Grzegorz Nieradka, doradca Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po przemowach wystąpił Zespół SOUL Sanok, który zaśpiewał pieśni patriotyczne. Po koncercie wszyscy zebrani na placu mogli podziwiać niezwykle spektakularnie odtworzoną inscenizację bitwy historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 roku pomiędzy carską armią rosyjską i carsko-królewską armią austro-węgierską.

reklama

Pasjonujące widowisko

Rekonstrukcję historyczną niebywale pasjonująco i realistycznie komentował profesor Andrzej Olejko, polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej. Podczas inscenizacji zastosowano środki pirotechniczne, które dodały wydarzeniu jeszcze bardziej realnego efektu. W wydarzeniu udział wzięły także repliki samolotów z epoki, kilkukrotnie przelatujące nad toczącą się rekonstrukcją bitwy.

Po zakończeniu rekonstrukcji z bliska można było podziwiać umundurowanie oraz uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

reklama

[Best_Wordpress_Gallery id="622" gal_title="Rekonstrukcja bitwy w Komańczy"] Widowisko nie było jedyną atrakcją jaka czekała na odwiedzających. W pobliżu placu, na którym rozegrała się inscenizacja historycznych walk, znajdowała się edukacyjna wioska historyczna z licznymi atrakcjami, między innymi stanowisko konstruktorskie, szermiercze, propagandowe, nie tylko dla dzieci, a także stoiska z artefaktami oraz regionalnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Koła Łowieckie.

Piętnaście grup rekonstrukcji historycznej

W wydarzeniu wzięło udział 15 grup rekonstrukcji historycznej, zarówno z Polski, jak i Słowacji. Były to: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "SAN", Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe "Edelweiss", Grupa Rekonstrukcji Historycznej KuK Sturmtruppen, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pod obcymi sztandarami", Stowarzyszenie Historyczne LIR 32, Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Artyleria", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915", Presovsky Klub Vojenskej Historie Dukla, Klub Vojenskej Historie Karpaty Snina, Projekt Historiczny Marusja, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów Polskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zgrupowanie Żmija”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Projekt Rosja w Ogniu”.

reklama

Organizatorem rekonstrukcji bitwy historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 roku był wójt gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu pn. „Karpackim Szlakiem Wielkiej Wojny – uczcijmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości”. Widowisko to mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu w kwocie 46 900 złotych, pochodzącemu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja Niepodległość po polsku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama