reklama

"Judaszowe uszy" w Bieszczadach. Mają niewdzięczną nazwę i wiele właściwości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marcin Brożyna

"Judaszowe uszy" w Bieszczadach. Mają niewdzięczną nazwę i wiele właściwości - Zdjęcie główne

foto Marcin Brożyna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW medycynie ludowej stosowany był na czyranki, zalecano go również, jako okłady na stany zapalne oczu. Ponadto zabija szkodliwe bakterie i wirusy. Mowa tu o uszaku bzowym, który określany jest też „judaszowymi uszami”. Taki okaz można spotkać w bieszczadzkich lasach.
reklama

 Choć sezon na grzyby rozpoczyna się dopiero pod koniec września, to w bieszczadzkich lasach już teraz można natknąć się na wyjątkowe okazy. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne opublikowało w mediach społecznościowych fotografię „judaszowych uszu”.

Odrobinę niewdzięczna nazwa, bo ten grzyb jest smaczny i zdrowy. Stosowany był w medycynie ludowej, a także zabija bakterie oraz przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów

- dowiadujemy się z facebookowego profilu Nadleśnictwa.

„Judaszowe uszy”…

Jak możemy przeczytać na portalu ziolana.pl, uszak bzowy to nie tylko składnik kulinarny wykorzystywany w kuchni azjatyckiej, ale i roślina o cennych właściwościach leczniczych. Rośnie on na wszystkich kontynentach i na wielu wyspach, łatwo go znaleźć w polskich lasach. Z wyglądu przypomina ludzkie uszy, jeśli nie brać pod uwagę koloru: górna powierzchnia grzyba jest brązowa. W sklepach z asortymentem azjatyckim sprzedaje się najczęściej suszone grzyby mun.

reklama

Gdzie rośnie uszak bzowy?

Grzyby mun porastają zwykle powierzchnię osłabionego lub martwego drewna. Ich naturalnym miejscem występowania są lasy, parki oraz ogrody. Można je dostrzec zwłaszcza na pniach bzu czarnego, od którego wzięły swoją pierwotną nazwę. Ale uszaki rosną też na innych drzewach liściastych, np. klonach czy olchach – przez okrągły rok.

reklama

Czy jedzenie uszaka bzowego grozi zatruciem?

Grzyby mun absorbują toksyny znajdujące się w glebie. Z jednej strony są więc bardzo pożyteczne dla środowiska, a z drugiej, jako potrawa stwarzają pewne zagrożenie dla człowieka. Dlatego najlepiej jeść grzyby pochodzące z kontrolowanych upraw. Te zebrane samodzielnie można spożywać co najwyżej dwa razy w tygodniu, w porcjach nie większych niż 250 gramów. Jedzenie uszaków z lasu w większych ilościach może skutkować zatruciem pokarmowym lub innymi problemami zdrowotnymi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama