reklama

Jubileuszowy rok Sanovii Lesko. Na budynku klubowym odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Jubileuszowy rok Sanovii Lesko. Na budynku klubowym odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Aktualności Sto lat istnienia na piłkarskiej mapie Polski – to piękny jubileusz, który jest zasługą ogromnego zaangażowania, poświęcenia i wsparcia. Minęło dziesięć dekad od powstania klubu Sanovia Lesko. Z tej okazji w połowie lipca bieżącego roku odbyły się uroczystości, z kolei dzisiaj odsłonięto pamiątkową tablicę na klubowym budynku.
reklama

Sanovia jest klubem o bogatych tradycjach, który swoje korzenie ma głęboko zakorzenione w lokalnej społeczności. Od samego początku klub skupiał młodych pasjonatów sportu, którzy marzyli o reprezentowaniu swojego miasta na arenie ogólnopolskiej. Dzięki ich determinacji i oddaniu, Sanovia stawała się z czasem coraz silniejsza i zyskiwała szacunek wśród innych. Przez lata drużyna przechodziła różne etapy rozwoju, zarówno sportowego, jak i organizacyjnego. Wielokrotnie zmagała się z różnymi trudnościami, ale zawsze potrafiła się podnieść i iść naprzód. To cecha charakterystyczna dla klubu – nigdy się nie poddawać i walczyć do końca.

Jubileusz 100-lecia klubu

W połowie lipca bieżącego roku po wielu miesiącach przygotowań odbyły się oficjalne jubileuszowe uroczystości Sanovii Lesko. Jednym z głównych punktów tego wydarzenia było nadanie klubowi sztandaru, ponadto odznaczono zasłużonych zawodników, trenerów i działaczy oraz rozegrano mecz z okazji 100 lat istnienia.

Pamiątkowa tablica

Dopełnieniem jubileuszowych obchodów 100 lat Sanovii Lesko było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na klubowym budynku przy ulicy Jana Pawła II. Wydarzenie rozpoczęło się od wejścia pocztu sztandarowego, następnie głos zabrał Zbigniew Paszkowski, prezes Sanovii, który pokrótce przypomniał początki funkcjonowania klubu, a chwilę później przed zgromadzonymi wystąpił Adam Snarski, burmistrz Leska. Po przemówieniach, przepełnionymi podziękowaniami i życzeniami pomyślności na dalsze lata, odsłonięto tablicę, którą poświęcił ksiądz prałat Mieczysław Bąk, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku.

Jeden z najstarszych klubów sportowych w Polsce

LKS Sanovia Lesko jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Inicjatorem jego założenia był w 1923 roku miejscowy animator życia sportowego, doktor nauk medycznych ppłk Zygmunt Gilewicz, który pełnił stanowisko prezesa do 1925 roku. Jego ideę wsparli członkowie działającego w Lesku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Boisko Sanovii zostało utworzone na terenie przekazanym przez Augusta hr. Krasickiego nad rzeką San, zaś w treningach zawodnicy korzystali z wskazówek zamieszczonych w węgierskim czasopiśmie „Magyarfutball”, tłumaczonym przez jednego z nich, Józefa Zwonarza. W latach 30. XX wieku wybudowano obiekt służący potrzebom klubu. W początkowym okresie swojej działalności rozgrywano wyłącznie mecze towarzyskie. Pierwszy oficjalny mecz piłkarski rozegrany został w Lesku z HKS Czuwaj Przemyśl.

W okresie międzywojennym drużyna leska występowała w lwowskiej klasie okręgowej rywalizując między innymi z rezerwami Pogoni Lwów oraz Lechią Lwów. Działalność sportową Sanovii wznowiono po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku. Sanovia podjęła współpracę ze słowackim klubem FC Borov (z dzielnicy przygranicznego miasta Medzilaborce).

Klub swoją działalność od początku skupiał przede wszystkim na szkoleniu dzieci i młodzieży w zakresie szachów, piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, akrobatyki sportowej, zapasów i lekkiej atletyki. Wychowanką klubu jest między innymi Magdalena Gużkowska, mistrzyni Polski w szachach, a także Katarzyna Barlewicz, reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet, a obecnie trenerka kadry Polski kobiet U19. Warto podkreślić także, że Sanovia grała w rozgrywkach IV ligi, a kilka pokoleń mieszkańców Leska i okolic aktywnie uczestniczyło w rozwoju i sportowej działalności tego klubu.

Aktualnie Sanovia posiada dwie drużyny seniorskie: kobiet i mężczyzn. Kobiety grają na co dzień w III lidze makroregionalnej, zaś mężczyźni w klasie A. Dodatkowo klub ma w swoich szeregach drużyny młodzieżowe, jak również sekcję szachową, której uczestniczy biorą udział w rozgrywkach do II ligi. Pragnieniem i celem wszystkich osób związanych z leską piłką nożną jest nawiązanie do licznych sukcesów sportowych jakie osiągaliśmy na przestrzeni minionych lat.

100-lecie istnienia klubu to okazja do świętowania, ale także do podkreślenia znaczenia sportu w społeczności. Klub ten nie tylko przetrwał przez lata, ale również pozostawił trwały ślad w historii lokalnej piłki nożnej.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama