reklama

Jubileusz 500-lecia Czystogarbu. Odsłonięto uroczyście pomnik i lipową aleję [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jubileusz 500-lecia Czystogarbu. Odsłonięto uroczyście pomnik i lipową aleję [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościUroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala, odsłonięciem pomnika i otwarciem lipowej alei, uczczono jubileusz 500-lecia Czystogarbu, niewielkiej miejscowości w gminie Komańcza.
reklama

Czystogarb, najmniejsza wieś pod względem ludności w gminie Komańcza, obchodzi w tym roku niezwykły jubileusz – 500-lecie istnienia. To wyjątkowy moment nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale także dla tych, których pamięć pozostaje żywa w sercach lokalnej społeczności. Wielotygodniowe przygotowania do tego wydarzenia zwieńczono w przedostatnią sobotę czerwca, zapraszając wszystkich do wspólnego świętowania.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od mszy dziękczynnej w miejscowym kościele Dobrego Pasterza. Nabożeństwie przewodniczył metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, który w swoich słowach podkreślił znaczenie tego historycznego momentu dla lokalnej społeczności. Następnie uczestnicy uroczystości zebrali się na pobliskim placu, gdzie odsłonięto wyjątkowy pomnik anioła. Ten inspirujący – twórczością wybitego bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego – monument, stworzony przez Agnieszkę i Filipa Pasków z Kuźni Skarbów w Mokrem, został zadedykowany wszystkim pokoleniom mieszkańców Czystogarbu. Na tablicy widnieje napis: „1524 – 2024 KU PAMIĘCI WSZYSTKICH POKOLEŃ MIESZKAŃCÓW CZYSTOGARBU W 500-LECIE JEGO ISTNIENIA 22.06.2024 r.”.

reklama

Pomnik odsłonili: Maria Pękalska, europoseł Bogdan Rzońca, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz poseł Tadeusz Chrzan, a chwilę później jego poświęcenia dokonał arcybiskup Adam Szal.

Otwarcie alei lipowej

Kolejnym istotnym punktem uroczystości było otwarcie alei lipowej, symbolizującej trwałość i długowieczność. Drzewa posadzone z okazji 500-lecia wsi otrzymały imiona najmłodszych i najstarszych mieszkańców Czystogarbu, a także imiona obecnego wójta gminy Komańcza Romana Bzdyka i sołtysa wsi Jana Farbańca. Lipy nazwano: Blanka, Zuzanna, Kornelia, Dagmara, Jan, Roman, Józef, Maria i Bolesław, tworząc żywy pomnik pamięci i jedności lokalnej społeczności.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

To wyjątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do refleksji nad historią Czystogarbu, która sięga pięciu wieków wstecz. Obchody jubileuszowe zgromadziły mieszkańców, byłych mieszkańców oraz licznych gości, tworząc atmosferę wspólnoty i dumy z bogatego dziedzictwa tej malowniczej miejscowości.

Historia Czystogarbu

Czystogarb to miejscowość w zachodniej części gminy Komańcza, której początki sięgają XVI wieku. Nazwa wsi zmieniała się kilkakrotnie na przestrzeni lat: od Czistohorb w 1524 roku, przez Czystohorba w 1563 roku, Czystohorb od 1665 do 1877 roku, Horb w 1898 roku, Górna Wieś w latach 1977-1981, aż po współczesną nazwę Czystogarb. Pierwszym właścicielem wsi był prawdopodobnie Mikołaj Herburt Odnowski. Do 1772 roku leżała ona w województwie ruskim, w ziemi sanockiej, a potem znalazła się w zaborze austriackim – była częścią cyrkułu leskiego, a później sanockiego w Galicji. Do wybuchu I wojny światowej należała administracyjnie do powiatu Sanok w gminie Bukowsko. W 1898 roku wieś liczyła 724 mieszkańców i 105 domów na powierzchni 15,54 kilometrów kwadratowych. Od XV wieku do 1748 roku wieś była częścią parafii w Nowotańcu, a później w Bukowsku. W 1899 roku w Czystogarbie zbudowano cerkiew w stylu ukraińskim, która spłonęła w 1946 roku.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Po I wojnie światowej, od listopada 1918 do stycznia 1919 roku, wieś była częścią Republiki Komańczańskiej, buforu wobec Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Przed II wojną światową żyła tu liczna grupa Romów, trudniących się handlem końmi i przemytem. Mieszkańcy, głównie pochodzenia rusińskiego, zostali przesiedleni na Ukrainę w ramach umowy o wymianie ludności pod koniec II wojny światowej. Podczas przesiedleń doszło do potyczki między wojskiem a UPA.

W 1947 roku Czystohorb opustoszał, ale nie na długo, bowiem już rok później zjawili się tutaj pierwsi, nowi mieszkańcy. Byli to przede wszystkim górale podhalańscy, którzy ze swoimi owcami zajmowali te tereny wypasów. Wiadomo teren był ograniczane ze względu na przejęcie hal przez Tatrzański Park Narodowy. Tutaj przywożono owce bądź przypędzano. Warto dodać, że pierwszym powojennym sołtysem wsi była kobieta

– mówił Wojciech Wesołkin, przewodnik beskidzki.

Obecnie jedyną pamiątką po dawnych mieszkańcach jest cmentarz i kapliczka. Dziś Czystogarb jest osadą rolniczą.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama