reklama

Iskry Niepodległej, czyli mobilne widowisko edukacyjne w Polańczyku. Z atrakcji można skorzystać do niedzieli [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościIskra Niepodległej, czyli projekt popularyzujący sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników, dotarł nad Jezioro Solińskie. Do najbliższej niedzieli zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą odwiedzić ciężarówkę oraz namiot zlokalizowany tuż przy Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej w Polańczyku i na własne oczy zobaczyć niesamowite widowisko w nowoczesnej formie.
reklama

W samo czwartkowe południe, w Polańczyku odbyło się oficjalne rozpoczęcie trasy ciężarówki Iskry Niepodległej. W wydarzeniu wzięli udział zgromadzeni mieszkańcy, turyści, a także zaproszeni goście, w tym: Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”, Grzegorz Nieradka, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adam Piątkowski, wójt gminy Solina oraz Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

„Zamarzyliśmy sobie, by ten projekt odbył się na naszym terenie”

Podczas konferencji prasowej głos zabrał Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, który podkreślił, że projekt Iskry Niepodległej w Polańczyku to niejako spełnienie „małego marzenia”.

reklama

Jest to coś wspaniałego. Poprzez ten projekt można nie tylko budować patriotyzm czy świadomość przynależności do naszego narodu, ale to, co tutaj zobaczyłem jest potężną dawką dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Uważam, że Polska to nie tylko wczoraj, dzisiaj, a przede wszystkim jutro. Najważniejsze żebyśmy przekazywali z pokolenia na pokolenie najważniejsze wartości

- powiedział Adam Piątkowski.

Mobilne widowisko edukacyjne w Polańczyku

Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Odwiedzając wystawę, można poznać historię między innymi Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.

reklama

Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii

Wszyscy zainteresowani odwiedzeniem nowoczesnej naczepy, która zaparkowała na początku ulicy Zdrojowej w Polańczyku, będą mieli okazję ujrzeć mobilny spektakl będący przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych. Zaprojektowano nowoczesne narzędzia, w tym ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych. Z bliska można zobaczyć najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez Jana Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17.

reklama

Ciężarówka Iskry Niepodległej w Polańczyku będzie stacjonować od dzisiaj do najbliższej niedzieli. Następnie – do końca sierpnia – odwiedzi ponad 30 miejscowości w różnych częściach Polski: Augustów, Chodzież, Czerwińsk nad Wisłą, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Kętrzyn, Kolbuszowa, Konin, Kraków, Libiąż, Lidzbark Warmiński, Lubaczów, Lublin, Malbork, Nałęczów, Niepołomice, Paradyż, Pelplin, Poznań, Puck, Przeworsk, Rzeszów, Sanok, Szamotuły, Szczecin, Tomaszów Lubelski, Ustrzyki Dolne, Węgrów oraz Wołomin.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama