reklama
reklama

Dzień otwarty na bieszczadzkich wykopaliskach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii

Dzień otwarty na bieszczadzkich wykopaliskach - Zdjęcie główne

Dzień otwarty na bieszczadzkich wykopaliskach | foto Facebook/Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTo prawdziwa gratka dla poszukiwaczy, miłośników historii, archeologii i Bieszczad. W Zubeńsku w gminie Komańcza odbędzie się Dzień Otwarty na Wykopaliskach.
reklama

Gmina Komańcza, Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii oraz instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Komańczy zapraszają na Dzień Otwarty na Wykopaliskach. Wydarzenie to odbędzie się 23 sierpnia 2024 roku w godzinach 10:00 - 16:00 w miejscy prac archeologicznych w Zubeńsku.

Przypomnijmy, z początkiem sierpnia w miejscowości Zubeńsko rozpoczęła się piąta edycja badań archeologicznych, których celem jest weryfikacja istnienia mogił i cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz nasze stowarzyszenie, które w obecnym roku podjęło się zadania oczyszczenia murów okalających zubeńskie cerkwisko oraz fundamentów cerkwi i dzwonnicy. Zapraszamy do odwiedzin na naszych stanowiskach - zawsze chętnie opowiemy o prowadzonych przez nas pracach

– zachęcają przedstawiciele Stowarzyszenia Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii.

Stowarzyszenie to gromadzi miłośników bieszczadzkiej historii. Jak podkreślają, "Bieszczady jako jeden z niewielu obszarów naszego kraju utracił ciągłość pokoleniową, co skutkuje zanikiem pamięci o wielu historycznych obiektach i związanych z nimi ludziach".

Przywracamy tą pamięć! Między innymi o ponad 500 tysięcy poległych podczas I Wojny Światowej

– podkreślają.

Działania stowarzyszenia skupiają się wokół wielu obszarów działalności. To kwerendy archiwalne - prowadzenie kwerendy w wielu Polskich jak i międzynarodowych archiwach, w celu pozyskania dokumentów dotyczących terenów będących w kręgu naszego zainteresowania; Publikacje propagujące tematykę historii Bieszczadów; Prowadzenie wszelkiego rodzaju zajęcia z tematyki historycznej z młodzieżą oraz dorosłymi, a także poszukiwania terenowe - na podstawie zgromadzonych dokumentów, oraz przeprowadzonych analiz wykonywanych za pomocą systemów teleinformatycznych, członkowie stowarzyszenia prowadzą nieinwazyjne poszukiwania terenowe zaginionych obiektów historycznych.

Współpracujemy zarówno ze światem nauki jak i wieloma organizacjami non-profit zajmującymi się badaniami nieinwazyjnymi jak i prospekcją terenową

– podkreślają.

Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii zajmują się również rekonstrukcją obiektów zabytkowych - kapliczek, cmentarzy w tym wojennych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama