reklama

Bieszczadzki praocean ukazuje swe wdzięki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat Bieszczadzki

Bieszczadzki praocean ukazuje swe wdzięki - Zdjęcie główne

Bieszczadzki praocean ukazuje swe wdzięki | foto Powiat Bieszczadzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW Bieszczadach kryje się niezwykłe dziedzictwo geologiczne - osady prehistorycznego oceanu Tetyda. Te fascynujące utwory skalne ujawniają się na powierzchni terenu w postaci naturalnych skał fliszowych oraz w kamieniołomach, które były eksploatowane w przeszłości lub nadal funkcjonują. Wszystkie skały tworzące te tereny Karpat powstały bowiem w północnej części wspomnianego praoceanu w okresie od kredy do paleogenu, czyli od około 130 do 20 milionów lat temu!
reklama

Jak opisują przedstawiciele powiatu bieszczadzkiego, najpiękniejszym przykładem takiego obiektu w powiecie bieszczadzkim jest dawny kamieniołom w Krościenku. To miejsce odsłania warstwy menilitowe płaszczowiny skolskiej, gdzie możemy podziwiać margle, łupki, rogowce i piaskowce z przełomu eocenu i oligocenu, datowane na około 37-28 milionów lat. Warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że odsłonięcie znajduje się niedaleko drogi krajowej nr 84, na południowo-wschodnim brzegu rzeki Strwiąż, na zboczu góry Ostrykowiec. Przechadzając się tam, można natrafić na fragmenty skamieniałego drewna oraz różnorodne naskorupienia związków żelaza. W bezpośrednim sąsiedztwie kamieniołomu przecinają się także międzynarodowe szlaki rowerowe. R61 Greenway Karpaty Wschodnie (zielony) oraz R63 Śladami Szwejka oferują możliwość zwiedzania okolicznych atrakcji naturalnych podczas aktywności na rowerze.

reklama

Na tym nie koniec ciekawostek. Podążając na południowy wschód, pieszo lub rowerem, można dotrzeć do „Wilczego Szlaku”, prowadzącego do imponującej „Niebolubnej” - najwyższej jodły w Bieszczadach, mierzącej 51,4 metra i liczącej sobie ponad 200 lat. Drogowskazy po drodze informują o tej szczególnej atrakcji przyrodniczej. Kontynuując podróż na południe, można omijać Rezerwat „Na Oratyku” i dotrzeć do drogi asfaltowej, która zapewnia powrót do DK84, po uprzednim przemierzaniu urokliwej i malowniczej okolicy.

Pracownicy starostwa jednak ostrzegają - okolica obfituje w barszcz Sosnowskiego, więc warto zachować ostrożność podczas spacerów lub przejażdżek rowerowych.

reklama

Odkrywanie osadów praoceanu Tetydy w Bieszczadach to niezapomniane doświadczenie dla miłośników przyrody, geologii i aktywności na świeżym powietrzu. To magiczne miejsca, które skrywają historię ziemi i zachwycają pięknem i bogactwem swojej przyrody. Zachęcamy do wyprawy w te wspaniałe rejony, gdzie natura prezentuje swoje niezwykłe oblicze, pełne tajemnic i fascynujących odkryć.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama