Bieszczadzka Droga Krzyżowa to wydarzenie o szczególnym charakterze. Uczestnicy pokonują trasę wiodącą przez górskie szlaki, zatrzymując się przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej. Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka ma nie tylko wymiar religijny, ale także duchowy i refleksyjny, pozwalając na głębsze przeżycie Wielkiego Postu w otoczeniu bieszczadzkiej przyrody.
Tegoroczna edycja, zaplanowana na 12 kwietnia, organizowana jest przez Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej we współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Udział w pielgrzymce jest otwarty dla wszystkich chętnych, a udział w niej nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Informacje dla uczestników
Ze względu na szczególny charakter wydarzenia Bieszczadzki Park Narodowy zwolni uczestników z opłat za wstęp na teren parku. Jest to możliwe na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody, które pozwalają na takie odstępstwo w przypadku zorganizowanych wydarzeń religijnych.Zainteresowani pielgrzymi powinni przygotować się na wymagającą trasę górską – marsz w terenie o zmiennym nachyleniu wymaga odpowiedniego obuwia i ubioru dostosowanego do warunków pogodowych. Organizatorzy planują podać szczegółowy komunikat dotyczący prognozy pogody i ewentualnych zaleceń dla uczestników w czwartek, 10 kwietnia.
Tradycja, która trwa
Pierwsza Bieszczadzka Droga Krzyżowa odbyła się 8 kwietnia 2017 roku, a od tamtego czasu pielgrzymka na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń religijnych regionu. Co roku wierni przemierzają tę wyjątkową trasę, łącząc modlitwę z wysiłkiem fizycznym i kontemplacją przyrody.Poza dniem Drogi Krzyżowej, korzystanie z tras w Bieszczadzkim Parku Narodowym odbywa się zgodnie z zasadami określonymi przez dyrekcję parku. W oparciu o zarządzenie w sprawie udostępniania obszaru BdPN w celach naukowych, turystycznych i edukacyjnych, w innych dniach obowiązują standardowe zasady wstępu i korzystania z tras.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.