reklama
reklama

Doszło do pożaru. Zagrożony był pobliski las, a wiatr nie ułatwiał akcji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/OSP Stefkowa

Doszło do pożaru. Zagrożony był pobliski las, a wiatr nie ułatwiał akcji - Zdjęcie główne

Pożar trawy w Stefkowej | foto Facebook/OSP Stefkowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościChoć mamy dopiero luty, a zima wciąż powinna trzymać w ryzach krajobraz, to słoneczna pogoda i brak śniegu sprawiają, że problem wypalania traw powraca szybciej, niż można było się spodziewać. Dziś strażacy musieli interweniować w Stefkowej, gdzie ogień objął pół hektara nieużytków. Silny wiatr sprawił, że zagrożony był pobliski las.
reklama

Po godzinie 15:40 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze nieużytków w miejscowości Stefkowa. Do działań skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lesku oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stefkowej i Uherzec Mineralnych. Po przybyciu na miejsce i dokonaniu oceny sytuacji podjęto decyzję o wycofaniu druhów z OSP Uherce Mineralne jeszcze w trakcie ich dojazdu do zdarzenia, ponieważ dostępne siły i środki okazały się wystarczające do opanowania pożaru.

Ostatecznie ogień objął około 0,5 ha suchych traw, a porywisty wiatr stwarzał poważne ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na pobliski las.

Fot. Facebook/OSP Stefkowa

reklama

Wypalanie traw, czyli coroczna zmora strażaków

Pożar w Stefkowej to niestety jeden z pierwszych, ale zapewne nie ostatnich przypadków w tym roku. Każdej wiosny – a czasami już pod koniec zimy – straż pożarna odnotowuje dziesiątki, a nawet setki interwencji związanych z wypalaniem traw. Mimo licznych kampanii informacyjnych i apeli, ten szkodliwy proceder jest nadal powszechny. Wiele osób wciąż uważa, że wypalanie nieużytków poprawia jakość gleby i przyspiesza wzrost roślin, choć naukowcy i ekolodzy od lat podkreślają, że jest to szkodliwy mit.

W rzeczywistości wypalanie traw: wyniszcza glebę (zamiast ją użyźniać, wypalanie niszczy warstwę próchniczą, prowadząc do jej wyjałowienia), zagraża zwierzętom (ogień pochłania siedliska drobnych ssaków, ptaków, owadów oraz ich jaj i larw) oraz może prowadzić do tragedii (niekontrolowany ogień często rozprzestrzenia się na zabudowania, lasy i infrastrukturę, a w skrajnych przypadkach zagraża także ludziom).

reklama

Fot. Facebook/OSP Stefkowa

Należy pamiętać, że w Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega surowym karom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wypalanie traw grozi mandat do 5000 zł, a jeśli pożar doprowadzi do zagrożenia życia lub mienia, sprawca może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo