Remont deszczochronu
W Bieszczadach aktualnie panuje spokojny ruch turystyczny. Gości odwiedzających te tereny jest zdecydowanie mniej na co wpływa przede wszystkim niesprzyjająca do wędrówek pogoda. Po kilkunastu dniach intensywnych opadów deszczu szlaki są w wielu miejscach błotniste i śliskie. W związku z intensywnymi opadami pogorszył się również stan jednego z kilkunastu deszczochronów funkcjonujących w wyższych położeniach górskich na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest to deszczochron w pobliżu Przełęczy Goprowskiej. Ze względu na remony, obecnie zostaje wyłączony z użytkowania.
Przełęcz Goprowska
Przełęcz Goprowska jest głębokim siodłem w centralnej części gniazda Tarnicy i Halicza położonym pomiędzy Krzemieniem a Tarniczką. Sama przełęcz to szerokie wypłaszczenie porośnięte połoniną, jednak opadające na nią odcinki grzbietu są – szczególnie od strony Krzemienia – nachylone dość stromo. W pobliżu znajdują się źródła dwóch potoków spływające do podchodzących pod przełęcz dolin. Na południe od siodła położone jest źródło potoku określanego według różnych źródeł jako Wołosatka lub jej prawobrzeżny dopływ, natomiast po przeciwnej stronie początek bierze prawy dopływ Terebowca, którego źródło leży na stoku Tarniczki.
Pod przełęczą, przy źródle dopływu Wołosatki, na granicy lasu w sezonie letnim działał posterunek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w formie namiotu. Od niego pochodzi używana obecnie nazwa miejsca, obowiązująca od 1 stycznia 2009 roku. Od roku 2010 posterunek już nie funkcjonuje, czego przyczyną jest między innymi mniejsza ilość wypadków w tym rejonie oraz większa mobilność ratowników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.