Była to niedziela otwartych serc. Lokalni mieszkańcy, turyści przebywający na feriach zimowych w Polańczyku oraz kuracjusze, hojnie, a zarazem chętnie wrzucali pieniądze do puszek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczególnie gwarno i kolorowo było w okolicach Domu Wypoczynkowego Atrium przy ulicy Zdrojowej, gdzie miał miejsce wielki finał. Wszystkim przyświecał jeden cel – zebrać jak najwięcej pieniędzy na zakup sprzętu do ratowana zdrowia i życia chorych przebywających na oddziałach pulmonologicznych.
Organizatorzy wydarzenia w Polańczyku przygotowali wiele atrakcji, w których można było wziąć udział od godzin porannych do samego wieczoru. Występy artystyczne zainaugurowane zostały muzyką, a dokładnie muzyką i śpiewem Marcina Sidora i Dariusza Szeligi, którzy wykonali covery wielu polskich i zagranicznych hitów. Chwilę później przed zgromadzonymi wystąpili ci najmłodsi, czyli Zagórski Zespół Taneczny „Poruszeni” działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zagórzu oraz dzieci z grup tanecznych z przedszkola Wesoły Ludek w Lesku, przedszkola w Hoczwi oraz szkoły w Myczkowie. Licznie zgromadzona publiczność zobaczyła takie tańce jak: Oberek, Krakowiak, Sambę, Hip hop czy Polkę. Nie zabrakło też etnicznej muzyki ukraińskiej oraz mocniejszych brzmień w wykonaniu Łukasza „Komara” Muszyńskiego w duecie z Lilią Snuzik-Śliwą. Gwiazdą wieczoru był Zespół Bieszczadersi. Całe wydarzenie zakończyło Ekologiczne Światełko do nieba.
Oprócz występów artystycznych, przygotowano atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym dmuchaną ścianę wspinaczkową, dmuchaną tarczę celnościową, tak zwane szalone spódniczki, aqua aerobic, nurkowanie z instruktorem, spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Polańczyku i ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto uczestnicy wydarzenie mogli spróbować wielu ciast, a także jedzenia z kuchni polowej.
Cel: płuca po pandemii
Hasło tegorocznej edycji orkiestry brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. To dlatego, że pandemia COVID-19 pogorszyła zdrowie układu oddechowego wielu Polaków. Należy jednak pamiętać, że również zanieczyszczone powietrze – a z nim do czynienia mamy w Polsce bardzo często, szczególnie zimą – też wpływa negatywnie na zdrowie tego ważnego układu.Od 1993 roku orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych, za które kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Obecny rekord pieniędzy zebranych podczas pojedynczej edycji to aż 154 606 764 złotych. Padł w zeszłym roku – podczas 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdego roku fundacja kwestuje w innym celu. W ostatnich latach były to chociażby: walka z sepsą, okulistyka dziecięca, laryngologia, pediatria i geriatria, onkologia, medycyna ratunkowa oraz diabetologia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.