Bociany białe to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ptaków migrujących, które co roku przemierzają tysiące kilometrów między Afryką a Europą. Ich wędrówka trwa kilka tygodni i zależy od wielu czynników, w tym warunków atmosferycznych. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl, wyjątkowo wczesnym odlotom bocianów w tym roku sprzyja szybkie zakończenie pory deszczowej oraz wysokie temperatury na terenach ich zimowania. Ptaki wykorzystują kominy termiczne, czyli prądy ciepłego powietrza, które umożliwiają im wznoszenie się i przemieszczanie na znaczne odległości. Dzięki temu mogą lecieć na wysokości 1-1,5 kilometra nad ziemią, osiągając prędkość 50-70 km/h i pokonując dziennie od 150 do 200 kilometrów.
Trasa migracji bocianów
Bociany lecą do Polski tradycyjną trasą wschodnią. Jak wyjaśnia TwojaPogoda.pl, ich szlak przebiega przez Sudan i Egipt, a następnie wiedzie przez kraje wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego – Strefę Gazy, Izrael, Liban, Syrię i Turcję. Stamtąd ptaki przelatują nad Bałkanami, by ostatecznie dotrzeć do Europy Środkowej.Podczas podróży bociany mogą natrafić na trudne warunki pogodowe. Układy niskiego ciśnienia, burze, porywiste wiatry i intensywne opady deszczu mogą spowolnić ich przelot. W takich sytuacjach ptaki szukają schronienia na lądzie, gdzie odpoczywają i zdobywają pożywienie, by zgromadzić energię do dalszego lotu.
Kiedy bociany pojawią się w Polsce?
Pierwsze osobniki mogą dotrzeć do naszego kraju już pod koniec lutego, jednak szczyt przylotów przewidywany jest na marzec. Jak podkreśla TwojaPogoda.pl, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, bociany mogą pojawić się w Polsce wcześniej niż w poprzednich latach.Ich przylot w Bieszczady będzie zależał od temperatur i ilości pokarmu w regionie. Zazwyczaj pierwsze bociany w południowo-wschodniej Polsce można zauważyć na przełomie marca i kwietnia, jednak w tym roku ich obecność może być odnotowana już kilka tygodni wcześniej.
Czy bociany mogą przylecieć za wcześnie?
Przykłady z poprzednich lat pokazują, że bociany nie zawsze idealnie dopasowują termin przylotu do warunków pogodowych. Jak przypomina TwojaPogoda.pl, w 2023 roku przyleciały do Polski pół miesiąca później niż zwykle, co okazało się korzystne, ponieważ zapewniło im lepsze warunki do zdobywania pokarmu. Wcześniejsze przyloty mogą natomiast oznaczać trudności – zdarzało się już, że bociany zakładały gniazda przy padającym śniegu.Tradycyjnie przylot bocianów uznawany jest za zwiastun wiosny. Jeśli w tym roku pojawią się w Polsce wcześniej niż zwykle, może to sugerować łagodniejszy przebieg przedwiośnia i szybsze ocieplenie. Jednak ornitolodzy podkreślają, że bociany nie kierują się prognozami długoterminowymi – ich migracja to przede wszystkim efekt aktualnych warunków atmosferycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.