Bez wątpienia, kolej gondolowa w Solinie budzi ogromne zainteresowanie i staje się coraz bardziej popularną atrakcją w tej części Polski. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy, turyści, ale również blogerzy, którzy swoimi wpisami zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.
„Busem Przez Świat”
W ostatnim czasie na zaproszenie Polskich Kolei Linowych, nowo otwartą kolej gondolową w Solinie odwiedzili blogerzy podróżniczy. „Busem Przez Świat” to blog prowadzony przez Olę i Karola Lewandowskich. Oboje mają ponad 30 lat, a od 10 lat podróżują po świecie starym kolorowym busikiem. „W sumie przejechaliśmy ponad 500 tysięcy kilometrów i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Średnio spędzamy w podróży 6-8 miesięcy w ciągu roku, a blog i podróże stały się naszym sposobem na życie” - informują.Ola i Karol dzielą się na swoim blogu przygodami oraz poradami jak tanio podróżować. W sumie wydali już 8 książek, które stały się bestsellerami i doczekały się wielokrotnych dodruków. „A wszystko zaczęło się od busa” - dodają.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Ścieżka przyrodnicza z Ustrzyk Górnych do Wołosatego pozostaje zamknięta. BdPN: Prosimy o korzystanie z drogi głównej
Podróż w Bieszczady i przejazd koleją gondolową
W ostatnim czasie podróżnicy korzystając z wakacji postanowili przyjechać w Bieszczady. Oprócz odpoczynku wśród natury, skosztowania bieszczadzkich potraw, wędrówek po górskich szlakach, skorzystali z zaproszenia Polskich Kolei Linowych i wybrali się do Soliny na przejażdżkę koleją gondolową.
To światowej klasy atrakcja turystyczna, a wpływa na to kilka powodów. Przede wszystkim wykonanie – do kolei prowadzi wystawa interaktywna preshow, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek technicznych i historycznych. Widoki z kolei są obłędne, gdyż bez problemu można zauważyć Góry Sanocko-Turczańskie, a przy dobrej pogodzie Bieszczady
- zauważają blogerzy „Busem Przez Świat” .
Najnowszy ośrodek Polskich Kolei Linowych
Podróż gondolą rozpoczynamy na stacji Plasza, zlokalizowanej tuż przy deptaku. Po przejechaniu 1,5-kilometrowej trasy, która zajmuje średnio 5 minut, docieramy wprost na Górę Jawor. Tam dla wszystkich turystów przygotowano wiele atrakcji, w tym wieżę widokową z której mamy możliwość zobaczenia monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, a także okoliczne miejscowości. Ponadto na wieży znajduje się przeszklony chodnik, czyli tak zwany skywalk. Nie brakuje tam również wrażeń kulinarnych. Na turystów chcących skosztować dań kuchni lokalnej czeka Karczma Jawor, której wnętrze nawiązuje do bieszczadzkiej, regionalnej architektury.Warto zauważyć, że na trasie kolei widokowej zamontowano 25 gondoli – w każdym wagoniku może przebywać 8 osób. W najwyższym miejscu znajdują się one ponad 100 metrów nad poziomem terenu. Wagony kolei widokowej przystosowane są do osób poruszających się na wózkach – w stacjach zwalniają do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając podróżnym łatwy dostęp. Wejście i wyjście z nich jest bezstopniowe.