- W podkarpackich lasach występują wysokie stany zwierzyny. To dobra informacja, jednak warto zwrócić uwagę, że niejednokrotnie powodują one wiele szkód.
- Najczęstszą formą ochrony sadzonek jest smarowanie pędów substancjami chemicznymi, które są bezpieczne dla środowiska.
- Najczęściej sadzonki drzew zabezpieczane są na terenie nadleśnictw: Baligród, Lesko, Ustrzyki Dolne i Krasiczyn.
Nie tylko żubry, ale również jelenie i inne zwierzęta
Zarówno w bieszczadzkich lasach, jak i innych na terenie województwa podkarpackiego występują wysokie stany zwierzyny. Jest to oczywiście powód do dumy, jednak warto zwrócić uwagę, że ta płowa zwierzyna w okresie zimy wyrządza duże szkody w uprawach leśnych poprzez zgryzanie młodych drzewek, w szczególności jodły. Największe spustoszenie mogą wywołać jelenie, które „okupują” obszary, gdzie jest dużo tak zwanego żaru pędowego. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, w ostatnich latach mocno wzrosły szkody wyrządzone przez coraz liczniejszą populację bieszczadzkich żubrów, zwłaszcza tych, bytujących na terenie nadleśnictw Baligród i Lesko.
CZYTAJ TAKŻE: Niezwykłe drzewa na jednym z bieszczadzkich szczytów
„Najskuteczniejsze jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi, co przez cały czas chroni przed penetracją ze strony zwierzyny, w ten sposób zabezpiecza się najcenniejsze uprawy. W tym roku ogrodzono już 360 ha nowych upraw oraz wyremontowano ogrodzenia kilkuset hektarów upraw z lat ubiegłych. Koszt tych działań sięga 2,7 milionów złotych” – zaznacza Tomasz Najbar, główny specjalista ds. ochrony lasu w RDLP w Krośnie.
Jak powstrzymać zwierzynę przed niszczeniem sadzonek?
Najczęstszą formą ochrony sadzonek jest smarowanie pędów substancjami chemicznymi, które z jednej strony są obojętne dla środowiska, a z drugiej, mają właściwości odstraszające zwierzęta. Aktualnie na terenie RDLP w Krośnie, w ten sposób zabezpieczanych jest około 4,5 tysiąca hektara.Wszystkie starania odbywają się po to, by drzewka sadzone z trudem, przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzętom. Obecnie najwięcej zabezpieczane są tereny nadleśnictw Baligród, Lesko, Ustrzyki Dolne i Krasiczyn.
Źródło: RDLP Krosno
Autor: Kamil Mielnikiewicz
Bieszczadzkie żubry niszczą w lasach młode drzewka Bieszczadzkie żubry niszczą w lasach młode drzewka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.