„Kobiety posiadają ogromną siłę wewnętrzną, przekonywania i pielęgnowania” – mówił Adam Snarski, burmistrz Leska. Po sukcesie pierwszego Bieszczadzkiego Forum Kobiet zorganizowanego rok temu, przygotowano kolejną edycję tego wydarzenia, cieszącego się ogromnym uznaniem ze strony mieszkanek Leska i okolicznych miejscowości. Forum to miejsce wymiany poglądów, doświadczeń, a także wysłuchania wielu rozmów pokazujących jak ważną rolę pełni kobieta.
W dzisiejszym świecie nie powinniśmy dyskutować o prawach kobiet i kwestiach, które w jakiś sposób dotyczą równorzędności i zajmowania stanowisk, jeżeli chodzi o panów czy panie. To powinno być oczywiste, że kobieta ma takie same prawa jak mężczyzna
– mówił burmistrz Adam Snarski, a zarazem jeden z inicjatorów forum.
Zanim jeszcze na scenie Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku pojawiły się zaproszone prelegentki, Ewa Bończak, prezes Stowarzyszenia Przestrzenie Wyobraźni przy którym zawiązała się Leska Rada Kobiet, opowiedziała o powstałej inicjatywie, a także przedstawiła jej członkinie.
Kobiety matki, kobiety inicjatorki, kobiety spełniające się prywatnie i zawodowo
Po oficjalnym przywitaniu licznie zgromadzonej publiczności przez Agnieszkę Nanaszko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury, wystąpieniu burmistrza Adama Snarskiego, prezes stowarzyszenia Ewy Bończak i Agnieszki Trebendy, która odczytała list od poseł Joanny Frydrych, Grażyna Kaznowska prowadząca panel dyskusyjny zaprosiła na scenę prelegentki. Jako pierwsze zgromadzeni mogli wysłuchać interesującej rozmowy z Joanną Podstawską, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Wesoły Ludek” w Lesku i Paulą Ostrowską-Baran, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Akademia Małego Geniusza” w Sanoku, które opowiedziały o sile i zaciętości wewnętrznej do stworzenia inicjatywy, z jednej strony służącej mieszkańcom, ale z drugiej strony pomagającej w rozwoju dzieci.
Od zawsze chciałam pracować z dziećmi. Swój początek ukierunkowywałam na starszych uczniów, jednak ewaluowało to w momencie, gdy sama zostałam mamą i stwierdziłam, że jednak ten wiek przedszkolny jest tak ważny i te pierwsze lata dziecka są tak kluczowe, najbardziej istotne w całym jego życiu, że pójdę w tym kierunku
– mówiła Paula Ostrowska-Baran.
Fot. Kamil Mielnikiewicz | Joanna Podstawska i Paula Ostrowska-Baran.
Prelegentki opowiedziały również o swoim życiu prywatnym i metodach wychowawczych, które jedne z nich opierają się na tak zwanej pozytywnej dyscyplinie, czyli metodzie mówiącej głównie o tym, że dziecko to mały człowiek i powinniśmy traktować je z szacunkiem, ale przy tym szacunkiem powinniśmy darzyć również siebie i swoje potrzeby.
W pozytywnej dyscyplinie nie ma kar i nagród. Nie stosujemy zewnętrznych systemów motywacji. Wychowujemy dzieci w kontekście małego człowieka, żeby ono wiedziało, co wolno, czego nie wolno
– dodała Paula Ostrowska-Baran.
Joanna Podstawska zwróciła uwagę, że wykształcenie pedagogiczne czy psychologiczne, nie wyklucza problemów wychowawczych ze swoimi dziećmi.
To nie jest tak, że ukończymy studia licencjackie, magisterskie, szkolenia, warsztaty i nagle jesteśmy fantastycznymi rodzicami, potrafimy na każde zachowanie dziecka odpowiedzieć w odpowiedni sposób. Natomiast mamy zasób wiedzy, która pozwala nam zauważyć, że pewne zachowania wynikają z form rozwojowych
– podkreśliła słusznie Joanna Podstawska.
Fot. Kamil Mielnikiewicz | Beata Woroniec
Kolejnym gościem podczas II Bieszczadzkiego Forum Kobiet była Beata Woroniec, która wraz z Grażyną Kaznowską porozmawiała na temat pełnienia funkcji prezesa Uniwersytetu Ludowego Rzemiosł Artystycznych w Woli Sękowej, jak również podejmowanych tam inicjatyw.
Ideą funkcjonowania uniwersytetu ludowego jest danie mieszkańcom szansy rozwijania się, poszerzania pasji oraz pomoc w odnalezieniu własnej drogi, czerpiąc z doświadczeń dawnej kultury. Celem działań jest też archiwizowanie, badanie i przekazywanie tradycji rękodzielniczych, bo rękodzieło jest nasza mocną stroną. Za pośrednictwem tego można wyrazić siebie. W naszej szkole uczymy też posługiwania się narzędziami, typu piły, wyrzynarki, młotki. Dziewczyny uwielbiają korzystać z tych sprzętów i dlatego na bieżąco wyposażamy nasze pracownie
– mówiła.
Fot. Kamil Mielnikiewcz | Grażyna Kaznowska i Olga Bończyk
Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia była Olga Bończyk, wokalistka, aktorka teatralna, filmowa, znana między innymi z takich produkcji jak „Na dobre i na złe”, „Serce gór”, „Barwy Szczęścia”, „Kler”, „Leśniczówka” czy „Pierwsza miłość”. Opowiedziała ona o realizacji swoich marzeń z dzieciństwa i dążeniu do upragnionego celu. Podkreśliła, że samozaparcie oraz wiara w swoje możliwości jest najważniejsza, pomimo wielu trudności i przeszkód.
Ostatnim punktem II Bieszczadzkiego Forum Kobiet był recital „Piosenka z klasą” w wykonaniu Olgi Bończyk. Koncert, był niesamowitym przeżyciem, który spotkał się ze znakomitym odbiorem przez zgromadzoną publiczność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.