reklama
reklama

Bieszczadzcy pogranicznicy i goprowcy w walce z powodzią. Pomoc z powietrza i ziemi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: GOPR Bieszczady

Bieszczadzcy pogranicznicy i goprowcy w walce z powodzią. Pomoc z powietrza i ziemi - Zdjęcie główne

Bieszczadzcy pogranicznicy i goprowcy w walce z powodzią | foto GOPR Bieszczady

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościFunkcjonariusze Straży Granicznej, w tym ekipa z Bieszczadzkiego Oddziału, intensywnie uczestniczą w akcjach ratunkowych na południu Polski, gdzie powódź zagraża tysiącom osób. Ich doświadczenie w operacjach lotniczych oraz specjalistycznych działaniach wysokościowych jest kluczowe w walce z żywiołem. Do akcji dołączyli także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bieszczadów.
reklama

W odpowiedzi na katastrofalną powódź, która nawiedziła południe Polski, do akcji ratunkowej dołączyła Straż Graniczna, wspierając działania straży pożarnej oraz innych służb ratunkowych. Ważną rolę odgrywają funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy wraz z operatorami wysokościowymi, biorą udział w akcji ratunkowej z wykorzystaniem śmigłowców.

Fot. strazgraniczna.pl

Na terenach najbardziej dotkniętych przez powódź, takich jak Nysa, operatorzy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pomagają w zabezpieczeniu mienia i ratowaniu ludności. Ich zadania obejmują zrzucanie worków z piaskiem z pokładu śmigłowców, aby powstrzymać napływającą wodę. Te działania są możliwe dzięki regularnym szkoleniom z zakresu ratownictwa, które funkcjonariusze przechodzą we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. „Doświadczenie i precyzja operatorów są nieocenione w tego typu misjach, a współpraca z innymi służbami ratowniczymi jest kluczem do sukcesu” – podkreślają przedstawiciele Straży Granicznej.

Fot. GOPR Bieszczady

Równocześnie do akcji włączyli się ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bieszczadów. Piętnastu specjalistów z grupy wyruszyło w nocy z niedzieli na poniedziałek w rejon Kłodzka, aby wspomóc lokalne służby w walce z żywiołem. Ich działania są skoncentrowane między innymi na ewakuacji mieszkańców ze Stronia Śląskiego.

Pomoc z powietrza i ziemi

Akcja pomocowa Straży Granicznej to nie tylko działania z powietrza. Na miejscu zdarzeń funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu angażują się w ewakuację osób i zabezpieczanie mienia. Ich wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza w trudnych warunkach, gdzie zagrożenie życia i mienia jest największe. Operatorzy wysokościowi z Bieszczadzkiego Oddziału SG, wyszkoleni w specjalistycznych akcjach ratunkowych, stanowią trzon operacji, współpracując blisko z innymi służbami. „To właśnie tego typu działania pokazują, jak ważna jest współpraca między różnymi instytucjami w sytuacjach kryzysowych” – zauważają przedstawiciele rządu. Warto dodać, że cały czas organizowane są spotkanie podczas których omawia się aktualną sytuację powodziową oraz prognozy meteorologiczne. Udział w wideokonferencjach bierze między innymi wojewoda Teresa Kubas-Hul. Władze województwa podkarpackiego, które solidarnie z innymi regionami udzielają wsparcia, regularnie organizują spotkania z przedstawicielami służb, w tym Caritas, PCK i Państwową Strażą Pożarną, aby skutecznie koordynować pomoc rzeczową.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama