Na parkingu przy udostępnionych do zwiedzania torfowiskach w Tarnawie, zainstalowano nowe tablice informacje. Dzięki nim, każdy odwiedzający to miejsce turysta, pozna występujące na tym terenie rośliny oraz historię tworzenia się torfowiska, a także dowie się o innych atrakcjach w dolinie górnego Sanu, które warto odwiedzić i poznać.
Zbiorowiska roślinne o długiej historii
Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy, torfowiska wysokie należą do zbiorowisk roślinnych o najdłuższej historii, liczonej w tysiącach lat. Najstarszym znanym torfowiskiem w regionie jest Tarnawa Wyżna, którego wiek według datowań radiowęglowych szacuje się na około 13,5 tysiąca lat.
Fot. Bieszczadzki Park Narodowy
Składa się z dwóch odrębnych płatów i charakteryzuje się mozaiką mszarów, zbiorowisk krzewinkowych, turzycowisk, zarośli i borów, a na okrajkach również szuwarów i ziołorośli. Ze względu na swą unikatowość ekosystemy torfowiskowe stanowią cenny element nie tylko przyrody, ale również krajobrazu bieszczadzkiej „krainy dolin”
– przekazują pracownicy Parku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.