reklama
reklama

Bieszczady na filmowym ekranie. Mszaki, niedźwiedzie i leśne tajemnice

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki Rzeszów

Bieszczady na filmowym ekranie. Mszaki, niedźwiedzie i leśne tajemnice - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Marcin Scelina i Kazimierz Nóżka | foto Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościCo skrywają mszaki rosnące pod naszymi stopami? Jak wygląda życie niedźwiedzi w Bieszczadach? Odpowiedzi na te pytania mogli poznać uczestnicy wieczoru filmowego, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Dwa premierowe filmy dokumentalne przeniosły widzów w sam środek leśnego ekosystemu, ukazując jego tajemnice i niezwykłych mieszkańców.
reklama

W czwartek 27 marca miłośnicy przyrody spotkali się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, aby premierowo obejrzeć dwa filmy dokumentalne zrealizowane na terenie Nadleśnictwa Baligród. Wydarzenie przyciągnęło zarówno przyrodników, jak i osoby zainteresowane ekosystemami leśnymi. Wieczór rozpoczął się pokazem filmu „Życie lasu. Mszaki”, który odsłonił fascynujący mikroświat leśnego poszycia. To właśnie te niepozorne rośliny odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, zatrzymując wodę, oczyszczając powietrze i stanowiąc schronienie dla wielu drobnych organizmów. Narratorem filmu był Marcin Scelina, który w przystępny sposób przybliżył widzom znaczenie tych niewielkich, a zarazem niezwykle istotnych elementów przyrody.

reklama

Następnie zaprezentowano film „Opowieści o niedźwiedziu”, ukazujący życie jednego z najbardziej charakterystycznych mieszkańców bieszczadzkich lasów. Narratorem tej produkcji był znany leśnik Kazimierz Nóżka, który po seansie podzielił się z uczestnikami ciekawostkami na temat niedźwiedzi – ich siedlisk, zachowań i funkcji w ekosystemie.

Spotkanie z twórcami i leśne anegdoty

Po projekcji widzowie mieli okazję porozmawiać z twórcami filmów i dowiedzieć się więcej o kulisach ich realizacji. Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina w barwny i często humorystyczny sposób opowiadali o trudnościach, jakie napotkali podczas nagrywania materiałów. Jak się okazuje, filmowanie dzikiej przyrody wymaga nie tylko wiedzy i cierpliwości, ale również sporej dawki szczęścia – zwłaszcza gdy obiektem obserwacji są nieprzewidywalne zwierzęta, takie jak niedźwiedzie.

reklama

Spotkanie prowadzili Michał Ogrodowczyk i Elżbieta Trzonek, a wśród gości znalazła się także wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.

Jestem pod wrażeniem filmów, które prezentują przyrodę Podkarpacia w bardzo ciekawych ujęciach. Chciałabym, żeby przekaz ten dotarł do uczniów szkół w naszym regionie

– powiedziała wojewoda, podkreślając edukacyjną wartość produkcji.

Czy niedźwiedzie naprawdę lubią miód?

Filmy nie tylko dostarczyły wiedzy o ekosystemie, ale również odpowiedziały na intrygujące pytania, które często pojawiają się w kontekście życia dzikich zwierząt. Czy stary niedźwiedź naprawdę mocno śpi? Jak wyglądają gawry? Czy młode mogą mieć różnych ojców? Twórcy filmu rozwiali wiele mitów na temat tych potężnych ssaków, podkreślając ich niezwykłą inteligencję i zdolność przystosowania się do zmieniających się warunków.

reklama

Organizatorzy podkreślili, że celem wieczoru filmowego było nie tylko przybliżenie widzom tajemnic leśnego świata, ale także uwrażliwienie ich na potrzebę ochrony przyrody. Po obejrzeniu tych produkcji nawet zwykły spacer po lesie może stać się zupełnie nowym doświadczeniem – pełnym detali, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

Leśne Studio Filmowe informować będzie na bieżąco, gdzie odbywać się będą projekcje filmu.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo