Kim był Olek Ostrowski?
Olek Ostrowski pochodził z Wetliny w Bieszczadach. W wieku trzech lat rozpoczął uprawnianie narciarstwa, startował w zawodach rangi FIS, a 2004 roku wygrał zawody na Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia Amatorów w Narciarstwie Alpejskim. Należał do klubów UKN Laworta Ustrzyki Dolne i KU AZS UJ w Krakowie. Tam również został członkiem Koła Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Klubu Wysokogórskiego. Startował w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim oraz Mistrzostwach Służb Mundurowych i Ratowniczych MSWiA.W 2007 roku dołączył do Grupy Bieszczadzkiej GOPR, pełniąc funkcję ratownika górskiego. Posiadał uprawnienia instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego i został członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków. Oprócz narciarstwa, Olek uprawiał również biegi górskie, stając się wytrawnym ultramaratończykiem.
Rozwijał umiejętności wspinacza wysokogórskiego w Polsce, w tym w Tatrach. Potem zdobył alpejskie szczyty, między innymi Mont Blanc czy Matterhorn. Połączył wspinaczkę wysokogórską z narciarstwem wysokogórskim, zdobywając szczyty i dokonując z nich zjazdów na nartach. Tym sposobem zjechał ze szczytu Lenina oraz Kazbeku. 29 września 2014 roku jako pierwszy Polak w historii dokonał zjazdu z Czo Oju (8201 m n.p.m. – szósty najwyższy szczyt Ziemi) bez użycia dodatkowego tlenu.
Olek Ostrowski 25 lipca 2015 roku zaginął na stoku Gaszerbrum II, gdy z Piotrem Śnigórskim zaniechali ataku szczytowego z uwagi na stan pogody oraz warunki śniegowe i z wysokości około 7600 metrów usiłowali zjechać na nartach do bazy. Dzień później Zarząd Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki wydał oświadczenie informujące o podjęciu decyzji o zakończeniu poszukiwań Aleksandra Ostrowskiego ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe oraz brak śladów zaginionego.
1 sierpnia 2015 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Wetlinie została odprawiona msza święta w intencji zaginionego połączona ze wspomnieniem jego osoby. 11 listopada 2016 roku na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym na zachodnich stokach Osterwy w Tatrach Wysokich odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Aleksandra Ostrowskiego.
Memoriał Olka Ostrowskiego
Pierwszy Memoriał Olka Ostrowskiego został zorganizowany w 2016 roku w Ustrzykach Dolnych, a kolejne odbywały się w Wetlinie i Ustrzykach Górnych. Trasa obecnego rozpocznie się w najbliższą sobotę – 3 lutego 2024 roku – start o godzinie 09:00 w Wołosatem.
Wydarzenie ma formę zawodów skiturowych, w których startują 2-osobowe zespoły ze wszystkich Grup Regionalnych GOPR w Polsce
- przekazuje Bieszczadzka Grupa GOPR.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.