Bieszczadzkie lasy kryją w sobie wiele archeologicznych niespodzianek. Jednym z ostatnich odkryć jest toporek znaleziony podczas poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Baligród przez Piotra Kubita ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”.
Przedmiot wydał nam się nieco starszy niż większość odnajdywanych w tym rejonie rzeczy, najczęściej militariów z Wielkiej Wojny, dlatego fakt jego znalezienia zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Krośnie i do Nadleśnictwa Baligród
- mówi Artur Hejnar, kierownik poszukiwań ze Stowarzyszenia „Galicja”.
W obecności Anny Okoniewskiej, archeologa WKZ w Krośnie oraz znalazcy toporka, odbyła się wizja terenowa w miejscu odkrycia znaleziska datowanego na okres późnego średniowiecza. Jak dodaje Artur Hejnar, przedmiot przekazano w ręce właściwego organu.
To nie jedyne takie odkrycie
Uwagę zwraca fakt, że w 2016 roku w tym samym leśnictwie odnaleziony został średniowieczny grot włóczni lub oszczepu. Tego odkrycia dokonał wówczas Miłosz Bielec, również członek „Galicji”. Grot o długości 18 centymetrów został przekazany do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prawdopodobnie trafi również odnaleziony toporek.
Wśród wielu podobnych okryć z ostatnich lat w lasach podkarpackich warto wspomnieć znaleziony w 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Baligród, liczący sobie 1200 lat, wczesnośredniowieczny żelazny miecz
- informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.